GeriDünya Zippergate skandalında kim kimdir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zippergate skandalında kim kimdir

Amerikan basınının Watergate’e atıfta bulunarak Zippergate (Uçkur skandalı) adını takdığı olayda, herşey Paula Jones'un Başkan Clinton aleyhinde açtığı cinsel taciz davasıyla birlikte çorap söküğü gibi ortaya döküldü. Hayli karmaşık hale gelen skandalın içyüzü ve kahramanları şöyle :

Başkan Bill Clinton: Stajyer Monica Lewinsky ile Beyaz Saray çatısı altında 18 ay boyunca gizli ilişki yaşamak ve genç kızı böyle bir ilişki olmadığı konusunda yalan söylemeye zorlayarak adaleti yanıltmakla suçlanıyor. Clinton iddiaları reddediyor ve ‘‘Ben hiç kimseyi gerçeklerin dışında birşey söylemeye zorlamadım’’ diyor.

Monica S. Lewinsky: Şimdi 24 yaşında. Bundan üç yıl önce Beyaz Saray'da stajyerlik yaparken Clinton'la ilişkiye girdiğini Linda Tripp'e itiraf etti. İtirafları arasında, Clinton'un avukatı Vernon Jordan tarafından yalan söylemeye zorlandığı da yer alıyor. Annesiyle Washington'daki Watergate lojmanlarında yaşıyor.

Linda R. Tripp: Eskiden Beyaz Saray'da sekreterdi. Lewinsky ile arasında yaklaşık 20 saat süren konuşmaları banda kaydetti. Kathleen Willey adlı kadını Başkan'la seks yaptıktan sonra Oval Ofis'ten çıkarken gördüğünü iddia ediyor.

Paula Jones: Arkansas Valisi olduğu dönemde kendisini oral sekse zorladığı gerekçesiyle Clinton hakkında dava açtı. 27 Mayıs'ta başlayacak duruşmalar öncesinde Clinton'ın cinsel sabıka kayıtlarını ortaya çıkarmaya çalışan avukatları Monica Lewinsky'yle görüştüler. Ancak genç kız işte bu görüşme sırasında Clinton'la ilişkisini yalanladı.

Gennifer Flowers: Bar şarkıcısı. Clinton'ın 1992'deki ilk seçim kampanyası sırasında Clinton'la 12 yıl süreyle ilişkileri olduğunu açıkladı. Clinton reddetti. Ancak geçen cumartesi günü Paula Jones'la yüzleşmesi sırasında bu ilişkiyi doğrulamak zorunda kaldı.

Betty Currie: Başkan'ın özel sekreteri ve Lewinsky'nin arkadaşı. Monica stajyerlik görevi bittikten sonra Betty ile olan bağlantısı sayesinde Beyaz Saray'a girip çıkmaya devam etti.

Kenneth Starr: Clinton'ların Whitewater emlak skandalıyla ilişkisini soruşturan Özel Savcı. Geçen hafta, soruşturmayı cinsel taciz davasını da kapsayacak şekilde genişletmek üzere Adalet Bakanlığı'ndan yetki aldı.

Vernon Jordan: Ünlü bir avukat. Clinton'ın çok eski dostu ve özel danışmanı. Lewinsky'ye iş bulması için yardımcı olduğunu, yalan söylemeye zorlamadığını söylüyor. Vernon'a göre Lewinsky kendisine Clinton'la ilişkisi olmadığını söyledi.

Bill Richardson: ABD'nin BM Büyükelçisi. Lewinsky'ye BM'deki misyonda iş teklif etmiş, ancak genç kız kozmetik şirketi Revlon'un halkla ilişkilerinde çalışmak için bu teklifi reddetmiş. Avukat Jordan, aynı zamanda Revlon Yönetim Kurulu üyesi. Revlon, skandal üzerine iş teklifini geri çekti.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle