GeriDünya Zimmetçinin eşi Türkiye’nin lobicisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zimmetçinin eşi Türkiye’nin lobicisi

Uzun süredir, ABD Başkenti Washington'da anlaşmalı lobi şirketi olmayan Türkiye, şirketler ve kişilerden oluşan ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Takımı’ adı verilen bir lobi ekibi oluşturdu. Ekibin oluşturulması için büyük çaba harcayan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Türk Lobi Takımını Ankara'nın onayına sundu. Onay gelir gelmez çalışmaya başlayacak takımda, Türk Kadını'nın Amerikalı Dostları Derneği'nin 7500 dolarını zimmetine geçiren Nina Solarz'ın eşi eski Temsilciler Meclisi Üyesi Steven Solarz da yer alıyor.

Temsilciler Meclisi Üyesi olduğu yıllarda Türk dostu olarak tanınan Steven Solarz'ın eşi, Nina Solarz, Semra Özal'ın çabaları ile oluşturulan, Türk Kadını'nın Amerika'lı Dostları Derneği'nin 7500 dolarını zimmetine geçirmekle suçlanmış, ve ABD yasalarına göre savcıyla yaptığı pazarlık sonucu bu suçunu kabul etttiği için hapis cezasından kurtulmuş, 25.000 dolar para cezasına mahkum olmuştu.

1995 yılında ortaya çıkan bu olaydan sonra uzun süre sesi çıkmayan Solarz, Türkiye Cumhuriyeti Takımı'nda lobiciliği onaylanırsa yeniden itibar kazanabilecek.

CİDDİ İKİ ŞİRKET

Ankara'nın onayına sunulan Türk takımında iki ciddi şirket yer alıyor. Bunlar, Fleishman Hillard ve Capitoline şirketleri. Yıllardır Washington'da başarıyla lobicilik yapan bu iki şirket, Çiller Hükümeti sırasında çeşitli nedenlerle devre dışı bırakılmıştı. Şimdi Türkiye'nin lobi çalışmalarını yürütmek üzere tekrar devreye girmeye hazırlanıyor. Hürriyet'in aldığı bilgilere göre, bu iki şirket, henüz sözleşme yayıplamış olmasına rağmen, yakında Washington'a gelecek Başbakan Mesut Yılmaz ve bakanların ziyareti için çalışmalara şimdiden başlamış durumda. Türkiye Cumhuriyeti Lobi Takımı'nda, Washington'daki Türkler arasında yadırganan üç isim yer alıyor. Bunlardan ilk ikisi Türk asıllı ancak adlarını yazış biçimleri ilginç. Örneğin ‘Saltzman and Evinch’ şirketinin ortaklarından olduğu anlaşılan Günay Evinç, adını resmi belgelere ‘Guenay Evinch’ olarak yazdırıyor. Bu şirketin ikinci ortağı Neşe Guendelsberger. Üçüncü ortak ise David S.Saltzman. Bu üç kişiyi takıma sokanlar, çok başarılı lobiciler olduklarını ileri sürüyor. Washington'daki Türk toplumunun konuları ve olayları yakından izleyen bazı önde gelen üyelerine göre ise ‘Bu üçlü Ankara’daki Hükümet çevrelerine yakın olmaktan başka bir özelliğe sahip değil.'

TÜRK LOBİ TAKIMINDA İŞ BÖLÜMÜ

Baş Koordinatör :Büyükelçi Nüzhet Kandemir

Koordinatör :Fleishman-Hillard Şirketi

Oyuncular : Capitoline Şirketi

CR International

Selim Bingöl (Fleishman Hillard San Antonio)

Saltzman and Evinch

Steven Solarz

Chris Vick


Yorumları Göster
Yorumları Gizle