GeriDünya Zeytin toplamaya gidiyorum dedi, Arafat'a kalkan oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zeytin toplamaya gidiyorum dedi, Arafat'a kalkan oldu

Filistin lideri Yaser Arafat'ı İsrail'in olası misillemelerine karşı korumak için canlı kalkan olan gönüllerden birinin ‘‘zeytin toplamaya gidiyorum’’ diyerek İngiltere'deki evinden ayrıldığı ortaya çıktı. 26 yaşındaki Elaine Westblade, Arafat'ın davasına güvendiği için böyle bir girişimde bulunduğunu söylüyor.

Elaine Westblade, henüz 15 yaşındayken anne ve babasını kaybetti. Ross-on-Wye isimli bir hayır kurumu için çalışan genç kadın, teyzesi ve eniştesine zeytin toplamaya gittiğini söyleyerek evden ayrıldı. Haftasonu İsrail'in Hayfa kentinde düzenlenen 19 kişinin öldüğü intihar saldırısından sonra ise Ramallah'ta Arafat'ın karargahında ortaya çıktı. Westblade, İsrail'in olası misillemesine karşı aralarında yedi İsraillinin de bulunduğu 30 kişiyle birlikte göğüslerini Arafat'a siper eden grupta yer alıyordu. Ancak İsrail, Arafat'ı hedef almaktansa Suriye'deki Filistinli militanlara ait olduğu sanılan bir kampı vurmayı tercih etti.

Westblade, ‘‘Daha önce hiç böyle birşey yapmadım, bu kararı da kolay almadım. Ailem ve yakın çevremden gelen eleştirilerin de farkındayım, ancak bu benim çok inandığım birşey. Biz şiddetin sona ermesi için Filistin topraklarındaki işgalin sona ermesi gerektiğine inanıyoruz’’ diyor.

Genç kadının Abergavenny kentindeki evinde ise şaşkınlık sözkonusu. Teyzesi Victoria Thomas, ‘‘Onun için çok, çok endişe duyuyorum. Orada ne yapıyor? Bu yaptıklarıyla beni çıldırtıyor. Çılgınca cesur diyebilirim. İnandığı şeye tutkuyla bağlanıyor ve başka birşeyi kabul etmiyor’’ diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle