Dünya Zenginleri güldüren yoksulu süründüren test
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zenginleri güldüren yoksulu süründüren test

Zenginleri güldüren yoksulu süründüren test

IOWA Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Bahri Karaçay, ABD’de bin dolara DNA analizi yapan kurumların giderek çoğalmasına dikkat çekiyor. Bunun, bin doları olanlar için erken teşhis ve tedavi anlamına geldiğini belirten Karaçay, iki önemli ‘tehlikeye’ dikkat çekiyor: Yoksulun erken teşhis şansı olmaması ve genetik ayrımcılık riski.

“YANAĞINIZIN içinden bir parça doku alıp ilgili şirketlerden birisine gönderiyorsunuz. Birkaç gün sonra DNA haritanız elinizde. Şimdilik biraz pahalı elbette: Bin dolar! Ama doktora böyle bir harita ile gittiğiniz zaman, gelecekte hangi hastalıklara yakalanabileceğinizi, taşıdığınız riskleri rahatlıkla öğreniyorsunuz. Gerisi de size kalmış.” Ohio State Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Bahri Karaçay, Google’un kurucularından Sergey Brin’in DNA haritası ile Parkinson riski taşıdığının ortaya çıktığını anlatıyor bunun ardından.
Aman ne güzel analiz
Böyle bakılınca gayet iyi. Düşünsenize, pek çok hastalık için yakalanmadan tedbir almak, hangi ilacın iyi geleceğini öğrenmek ve böylece hastalığı engellemek mümkün. Bunun ilk doğal sonucu, ömrün uzaması. “Elbette” diyor, Dr. Karaçay, “bu bilginin elde olması insanların kendilerini ilerde yakalanma ihtimalleri yüksek hastalıklara karşı koruma çabası içine sokacağı için yaşam süresinin uzaması söz konusu olacak.” Ama riskli bir tarafı da var bu önemli gelişmenin. Bir defa bin doları herkesin bulması zor. Bu durumda, sadece parası olanlar faydalanabilecek bu hizmetten. Dr. Bahri Karaçay, sigorta şirketlerinden söz ediyor:
Yoksullar ne olacak?
“Buna rağmen” diye ekliyor Erzurum doğumlu Dr. Karaçay, “gelişmekte olan ülkeler için durum biraz daha farklı. Sağlık açısından fırsat eşitliği olmadığı için parası olan daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürerken, fakirler belki de tedavisi çok kolay rahatsızlıklar yüzünden bile yaşamlarını kaybedecekler. Maalesef bunu günümüzde de yaşıyoruz. Hatta ABD gibi gelişmiş ülkelerde bile sağlık masraflarını karşılayamadığı için yaşama erkenden veda eden binlerce insan var.”

ABD bu testi yasakladı bile

DR. Bahri Karaçay, konuyla ilgili şu benzetmeyi yapıyor: “Gen haritasının elde edilmesi üstün insan ırkı geliştirme konusunda pek etkili olmayacaktır. Ama bilimkurgu filmlerdeki gibi, genetik olarak seçilmiş bir üst sınıfın ortaya çıkması söz konusu olabilir. Konunun etik yönü çok hassas ve önemli. Bu nedenle ABD hükümeti geçtiğimiz yıl bir kanun çıkararak insanların genetik yapıları göz önüne alınarak ‘discrimination ’a (ayrımcılık) uğratılmalarını yasakladı.”


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle