Dünya Haberleri

DÜNYA

  Zencani'ye, 'borcunu ödemeye niyeti yok' suçlaması

  AA
  02.12.2014 - 18:27 | Son Güncelleme:

  İran'da milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasıyla tutuklu yargılanan Babek Zencani'nin "devlete olan borcunu ödemeye niyeti olmadığı" iddia edildi.

  İranlı İşçiler Haber Ajansı İLNA'nın haberine göre, İran Meclisi Zencani Dosyası Soruşturma Komitesi Üyesi Emir Abbas Sultani, Zencani'nin şu ana kadar devlete olan borcununun "bir riyalini bile ödemediğini, bu konuda da hiçbir niyetinin olmadığını" ifade etti.

  Zencani soruşturmasının önceki prosedürlere göre devam ettiğini ve herhangi bir özel çalışmanın yapılmadığını dile getiren Sultani, meclisin, hükümetin mali mevzuatı hakkında görüşmelere devam ettiğini, söz konusu dava için toplantı yapılmadığını, komisyon toplantıları bittikten sonra Zencani dosyasıyla ilgili gerekli soruşturmaların yapılacağını kaydetti.

  İran parlamentosundan bir grup milletvekilinin Zencani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması talebinde bulunması ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yardımcısı İshak Cihangiri'ye yolsuzlukla mücadele için özel talimat vermesinin ardından gözaltına alınan İranlı milyarder iş adamı Zencani, devlete ait petrol satışından elde edilen geliri ödememekle suçlanıyor. Zencani, 2 milyar 60 milyon avroluk ödemeyi gerçekleştirdiği öne sürmüştü. Ancak İran Merkez Bankası, ödemenin yapılmadığını belirtmiş, makbuzun sahte olduğunu bildirmişti.

  Zencani, 30 Aralık 2013'te Başsavcı'nın talimatıyla tutuklanarak, Tahran'daki Evin Cezaevine gönderilmişti.

  İstihbarat Bakanı Mahmud Allavi, 6 Ekimde, "Yargı ile yakın işbirliği içerisinde Zencani hakkındaki bilgileri yargıya aktardık. Zencani, hazineden 80 milyar İran Riyali'nin (3 milyar ABD Doları) üzerinde para çaldı" ifadesini kullanmıştı.

  Adalet Bakanı Hüccetü'l-İslam Mustafa Purmuhammedi de "Yargı ve yürütme organları bu konuda tüm gücüyle çalışıyor. Büyük bir meblağ olan bu paraların ulusal hazineye iade edilmesi için çaba harcıyoruz. Aslında biz yurt dışına kaçırılan paraların İran'a iade edilmeyeceğinden endişe ediyoruz" demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı