GeriDünya Zatlers: "Çelişkileri değil barışı üstün kılalım"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zatlers: "Çelişkileri değil barışı üstün kılalım"

Letonya Cumhurbaşkanı Valdis Zatlers, dünya ülkelerinin parasını, çelişkileri üstün kılarak değil, barışı üstün kılarak harcayabileceklerini söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu Avrupa ve Orta Asya Toplantısı'nın resmi açılış oturumunda konuşan Valdis Zatlers, Letonya'nın 4 yıldır güvenli bir politik ve ekonomik bir ortam içinde olduğunu bildirdi.

Güvenlik konularında çok hassas olduklarını ifade eden Zatlers, bu konuda tüm dünyanın birbiriyle bağlantılı olduğunu anladıklarını ve kendi içinde bulundukları huzur ortamının, tüm Avrupa'da gerçekleştirilmesi gerektiğini anlattı.
Zatlers, bu süreçlere katkıda bulunmak ve süreçlerde mevcut olmak istediklerini vurgulayarak, “Bizim inandığımız, bu süreçte komşuların tavsiyelerini dinlemektir. Bu mali krizde çözümler bulmalı, yaratıcı ve cesur olmalıyız” dedi.

Barış misyonuna katkıda bulunmak istediklerini ifade eden Zatlers, “Bizim alarm sistemlerimiz çelişkilere çok hassas. Her türlü kriz tabii ki uluslararası toplumdan gelecek yardımlarla aşılabilir. Biz, paramızı barışı üstün kılarak harcayabiliriz, çelişkileri üstün kılarak değil” diye konuştu.

Zatlers, Avrupa ülkeleri olarak birbirine çok da benzemediklerine ancak kimi ana ilkelerin tüm Avrupa ülkelerinde uygulandığına işaret ederek, küresel mali krizle mücadele ederken esnek olmak gerektiğini söyledi.
Bunun bir fırsat olarak görmek ve kriz bittiğinde yeni fırsatları yakalamak üzere dünya ekonomisinin hazırlamak gerektiğine değinen Zatlers, tüm ülkelerin bu krizden payını aldığını bildirdi.

“REEL EKONOMİYE HASAR, RESESYONU UZATIR”

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani de Pakistan'ın güvenlik sorunlarına değindiği konuşmasında,istekleri ve iradeleri bulunduğunu, ancak kapasitelerini güçlendirmek için dünyaya çağrıda bulunduklarını ifade ederek, kalkınma ihtiyacı olduğunu, fikir birliğinde birleşmek ve ahlaki değerlerin gözönünde bulundurması gerektiğini kaydetti.

Gilani, reel ekonomiye olan hasarın resesyonu uzatacağına işaret ederek, kalkınmakta olan ve Pakistan gibi ülkeler açısından zaten ciddi bir etkilenmenin söz konusu olduğunu, kurtarma planı hazırlanarak, küresel kriz olduğu için küresel mücadele başlatılması gerektiğini dile getirdi.

Dünyanın, karar sürecinde kendilerinin de bulunması gerektiğini vurgulayan Gilani, bu toplantıda küresel resesyonun yalnızca Avrupa ve Asya açısından tartışıldığını, ABD'deki toplantılarda kendi görüşlerinin alınmasıyla, durumun daha iyi değerlendirilebileceğini söyledi.

“DÜNYADAKİ BİRÇOK ÜLKE AYNI SÜREÇTEN GEÇİYOR”

Kırgızistan Başbakanı Igor Chudinov, mali krize ilişkin olarak, dünyadaki birçok ülkenin aynı süreçten geçtiğini anlatarak, krizin ortak bir sorun olduğunu, global kurumların yalnızca kendi performanslarını iyileştirmemesi gerektiğini, bu kurumların insanlığın büyük bölümünü kurtarmak durumunda olduklarını bildirdi.

Yeterli bir çözüm belirlenemezse hedeflere ulaşılamayacağına işaret eden Chudinov, tüm bunların ortasında uluslararası mali kurumların desteğini almanın önemli olduğunu, ülkelerin yapması gerekenin, ekonomileri incelemek ve belli konuları ele almaktan geçtiğini kaydetti.

Chudinov, ülkelerin potansiyellerini tam olarak kullanabilmeleri gerektiğini belirterek, kriz atlatmanın, yeni yatırım almaktan geçtiği değerlendirmesinde bulundu.

Toplantının açılış oturumuna, aralarında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da bulunduğu pek çok dinleyici katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle