GeriDünya Yüzünü açmayana kamu hizmeti yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüzünü açmayana kamu hizmeti yok

Yüzünü açmayana kamu hizmeti yok
refid:13597816 ilişkili resim dosyası

Fransa Meclis Burka Komisyonu, okul, belediye, kamu binaları, hastane ve toplu taşıma araçlarında burkanın yasaklanmasını önerdi. Rapora göre, peçe takana kamu hizmeti verilmesin. Bu konudaki son kararı meclisin vermesi bekleniyor.

FRANSA’da burka yasağıyla ilgili rapor hazırlayan Meclis Burka Komisyonu’nun okul, belediye, kamu binaları ve toplu taşıma araçlarının yanı sıra hastanelerde de burka yasağı getirilmesi önerisi tartışma yarattı: “Peçeli, çarşaflı kadın, hastaneye giremeyecek mi?”
6 ay süren bir çalışmanın ardından komisyon, raporunu Meclis Başkanlığı’na sundu. Toplantıya, Meclis Başkanı Bernard Accoyer, Burka Komisyonu Başkanı Komünist milletvekili Andre Gerin ve UMP’li raportör Eric Raoult katıldı.
Avrupa mahkemelerinden dönmesin
Meclis Başkanı Bernard Accoyer, “Konu Fransa sınırlarını aşan hassas bir konudur. Toplu yasak, yasal sorun olabilir. Eğer hazırladığımız yasa Anayasa Mahkemesi’nden ya da Avrupa mahkemelerinden dönerse bu tam bir skandal olur. O nedenle hukuki prosedürleri de dikkate alan daha dikkatli bir
çalışma yürüteceğiz” dedi. Raporun yayınlanmasının ardından top Fransız Meclisi’ne atılmış oldu. Meclisin mart ayında yapılacak yerel seçimler sonrasında burkayla ilgili yasal düzenlemeye gidebileceği belirtiliyor.

Raporda neler var

Komisyonun sonuç raporu, okul, hastane, banka, kamu binalarında, kamu toplu taşıma araçlarında burkanın yasaklanmasını öneriyor.
Yüzünü açmayan kadınlara ceza değil, kamu hizmetinin sunulmaması yöntemi tavsiye ediliyor. Genel anlamda kamusal alanda ‘yüzün saklanması yasağı’ getirilerek yasal düzenleme yapılması öneriliyor.
Özellikle banka işlemlerinde kimlik kontrolü için yüzün gözükmesi şartı ekleniyor.
Trafikte kimlik kontrollerinde polise burka takan kadından yüzünü açmasını talep etme yetkisi isteniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle