GeriDünya Yüzde 68’i Kürtmüş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüzde 68’i Kürtmüş

Türkiye’nin bütün uyarılarına rağmen Kürtlerin kitleler halinde Kerkük’e taşınması sonucu korkulan oldu; pazar günkü seçimde yerel meclis için yarışan Kürt ortak listesi oyların üçte ikisini aldı. Resmi olmayan sonuçlara göre yerel mecliste çoğunluğu garantilediler.

GEÇEN pazar günü Irak’taki genel seçimin yanı sıra Kerkük yerel meclisinin üyelerini belirlemek üzere de oy kullanan Kürtler, Talabani ve Barzani’nin partilerini kentte iktidara taşıdı. Haftalık Kürt yayın organı Havlati’nin (Yurttaş) haberine göre, Ortak Kürt listesi oyların yüzde 68’ini alırken, yerel meclisteki 41 sandalyenin 26’sını da kazanmış oldu.

Türkiye, seçim öncesinde Kürtler’in kitleler halinde Kerkük’e taşınması nedeniyle kentin demografik yapısının bozulduğu ve bu durumun seçim sonuçlarına yansıması sonucu etnik kaos yaşanacağı uyarısında bulunmuştu.

Halen bir ilçede oy sayımının sürdüğü belirtiliyor. Fransız AFP ajansı, bu sonucun, Türkiye’nin endişelerini körükleyeceğini duyurdu.

Partisinin yayın organı Kurdistani Nwe (Yeni Kürdistan) gazetesine konuşan Irak Kürdistan Yurtsever Birliği Lideri Celal Talabani, seçimlere ortak listeyle katılan Kürt partilerinin, kurucu meclis olarak çalışacak yeni parlamentoda da sandalyelerin yüzde 25’ini kazanacağını savundu. Talabani, bazı seçim bölgelerinde Kürtlerin seçime katılma oranının yüzde 90’ı bulduğunu söyledi.

Talabani, Irak’ta yaşayan halkların aynı haklara sahip olduğunu ifade ederek, seçime katılmayan grup ve partilerin anayasayı hazırlayacak komisyonlara katılmalarını istediklerini belirtti.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Türkiye Cumhuriyeti ile iyi ilişkileri devamlı olarak istediklerini ve desteklediklerini anlatan Talabani, şunları söyledi:

‘Bütün detayıyla siyasi, ekonomik ve her türlü ilişkinin gelişmesini istiyoruz. Türkiye ile ilişkilerin bütün Irak için iyi olmasını istiyoruz. Çünkü iki demokratik ülkenin ilişkileri olacak. Ortak paydalarımız, hedeflerimiz var. Biz Kürtlerin ne istediğini artık herkes anlamış bulunuyor. Saddam’a karşı çıktığımızda Kürtlerin ayrılmak istendiği söylendi. Tam tersi Irak içinde kalmak istedik. Saddam gittikten sonra herkes sandı ki Kürtler bağımsızlığı ilan edecekler. Tam tersi olarak Bağdat’a gittik.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle