GeriDünya Yüzde 62’si Türkiye’de mutsuz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüzde 62’si Türkiye’de mutsuz

Yüzde 62’si Türkiye’de mutsuz
refid:30114274-spot ilişkili resim dosyası

Xsights’ın Suriyeli göçmenlerle ilgili yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de kampların dışında yaşayan Suriyelilerin yüzde 75’i yaşayacak ev bulmakta, yüzde 82’si iş bulmakta zorlanıyor.

XsIghts adlı araştırma kuruluşunun Türkiye’deki Suriye göçmenler hakkında yaptığı araştırmaya göre kamp dışında kalan Suriyelilerin sadece yüzde 38’i Türkiye’de yaşamaktan memnun, yüzde 75’i yaşayacak ev bulmakta, yüzde 82’si iş bulmakta zorlanıyor, yüzde 56’sı ülkelerine geri dönmeyi, yüzde 21’i Türkiye’de yerleşmeyi, yüzde 16’sı ise başka bir ülkeye göçmeyi planlıyor. Göçmek istedikleri ülkelerin başında Suudi Arabistan, Almanya ve Hollanda geliyor.
Xsights Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nin Genel Müdürü Çiğdem Penn, Türkiye’de kampların dışında yaşayan Suriyeli göçmenlerle ilgili hemen hemen hiçbir veri olmadığından dolayı bu konuda araştırma yapmaya karar verdiklerini söyledi. Araştırma, 2015 yılı Haziran ve Temmuz aylarında İstanbul, Hatay ve Gaziantep’te 250 Suriyeli göçmenle yüz yüze görüşme yöntemiyle yapıldı.
Araştırma sonuçlarına göre kampların dışında yaşayan ve okul çağında çocuğu olan Suriyeli ailelerin yüzde 30’u çocuklarını okula göndermiyor. Yüzde 52’si çocuklarını Suriye okullarına, yüzde 14’ü hem Türk, hem Suriye okullarına, yüzde 4’ü ise sadece Türk okullarına gönderiyor.

ORTALAMA KİRA 719 LİRA

Suriyeliler ortalama 719 lira kira ödediklerini söylüyorlar. Yüzde 90’ı Türkiye’deki kiraları pahalı buluyor. Suriyeli göçmenlere göre en pahalı evler Gaziantep’te. Suriyelilerin yüzde 82’si iş bulmakta zorluk çekiyor, yüzde 32’si bunun sebebini dil bariyeri, yüzde 26’sı Suriyelilere ödenen düşük maaşlar, yüzde 21’i ise Suriyelilere karşı ayırımcı davranışlar olarak görüyor. Kampların dışında yaşayan Suriyelilerin yüzde 73’ü Türkiye’de kendilerini güvende hissettiklerini söylüyor.
Kamplar dışında yaşayan Suriyelilerin sadece yüzde 35’i ülkesinin geleceğini pozitif olarak görüyor.