Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yurt dışında askerlik uygulamasında değişiklik

  A.A.
  03.12.2009 - 16:27 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu, askerlik ertelemeleri ve dövizle askerlik gibi konularda yapılan değişikliklere dikkati çekerek, bu değişikliklerle ilgili bilgilendirici bir duyuru yayımladı.

  Başkonsolosluk, Milli Savunma Bakanlığının 31 Ekim 2009 tarihinden geçerli olmak itibariyle "Yurtdışında Askerlik İşlemlerinin Uygulanmasına İlişkin Esaslarda" bazı değişiklikler yaptığını anımsattı.

  Londra Başkonsolosluğu, bu çerçevede yurt dışında yaşayan askerlik yükümlüsü tüm erkek Türk vatandaşlarını ilgilendiren ve etkileyen bazı hususların, İngiltere'deki Türk vatandaşlarının da dikkatine getirilmesinin faydalı olacağını kaydetti.

  ASKERLİK ERTELEMELERİ
  Yeni esaslarla getirilen önemli değişikliklerden biriyle, yurt dışında çalışıyor ya da sosyal bir yardım olmalarını belgelendirmeleri halinde, çalışma ve oturma izinleri süresiz olan Türk vatandaşlarının askerlik ertelemelerini bir defada 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar yaptırabilecekleri belirtildi. Daha önce ise askerlik ertelemelerinin üç yılda bir yenilendiği anımsatıldı.

  T.C. tabiyetinin yanı sıra başka bir ülkenin daha tabiyetini taşıyan Türk vatandaşlarının da bu durumlarının Türkiye'deki ilgili makamlara bildirilmesi ve onaylanmasından sonra askerlik ertelemelerini 38 yaşlarını tamamladıkları yılın sonuna kadar erteletebilecekleri kaydedildi.

  Çifte vatandaşlığın Türk makamlarına bildirilmesi işlemlerinin kolaylaştırıldığı ve kısa sürede sonuçlandırılabildiği vurgulandı. Gerekli işlemlerin Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu aracılığıyla yürütülebildiği kaydedilerek, "Diğer bir ülke tabiyetini daha taşıyan vatandaşlarımızın askerlik erteleme işlemlerini yaptırmak üzere Başkonsolosluğumuza gelişlerinde, diğer ülke pasaportlarını da beraberlerinde getirmeleri gerekmektedir" denildi.

  Yurt dışında, oturma ve çalışma izni süreli olan Türk vatandaşlarının askerlik ertelemelerinin ise ikamet süreleri dikkate alınarak yapılabildiği bildirilerek, yurt dışında oturma ve çalışma izinleri süresiz dahi olsa, bir yıl içinde altı aydan uzun bir süre Türkiye'de kalan kişilerin, Türkiye'ye kesin dönüş yapmış sayıldıklarından askerlik ertelemelerinin iptal olacağı vurgulandı. Konsolosluk, belirli aralıklarla askerlik şubelerince takibi yapılacak bu hususa, Türk vatandaşlarının ileride bir hak kaybına uğramamaları için özellikle dikkat etmelerinin faydalı olacağını belirtti.

  Yurt dışında lisans ve yüksek lisans eğitimi gören erkek vatandaşların askerlik erteleme işlemlerinin ise Eğitim Müşavirlikleri aracılığıyla yapılmaya devam edileceği kaydedildi.

  Halen askerliği ertelenmiş ve yeterli süresi bulunan Türk vatandaşlarının, bitimine yakın bir tarihte, ertelemelerini yenilemek üzere Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğuna müracaatta bulunabilecekleri duyuruldu.

  DÖVİZLE ASKERLİK
  Başkonsolosluk, yeni esaslarla çok önemli bir diğer değişikliğin de, dövizle askerlik konusunda yapıldığına dikkati çekerek, "Bulunulan ülkenin işsizlik koşulları ve yapılan işin niteliği de dikkate alınarak, yurt dışında yasal oturma ve çalışma izni olup da haftalık belli bir saatin altında çalışanların, diğer bir deyişle part time çalışanların da bedelli askerlik müracaatları, yasada belirlenen diğer koşulları da yerine getirmiş olmaları kaydıyla, alınabilecektir" denildi ve daha önce yarı zamanlı (part time) çalışan Türk vatandaşlarının bedelli askerlik müracaatlarının alınamadığı hatırlatıldı.

  Bilindiği gibi dövizle askerlik hizmetinden faydalanmak isteyen Türk vatandaşlarının, "yurt dışında işçi, işveren ya da serbest meslek sahibi sıfatıyla ve yasal bir oturma-çalışma iznine sahip olarak en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmaları gerektiği anımsatıldı. Başkosolosluk ayrıca, yurt dışında sosyal bir yardım alınıyorsa (işsizlik yardımı gibi), yardım alınan sürelerin de çalışma süresinden sayıldığını belirtti.

  Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğundan yapılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

  "Dövizle askerlik müracaatında bulunanların, gerekli döviz miktarını ödeyip, fiili askerlik görevlerini ifa edinceye değin, yurt dışındaki işçi, işveren statülerini koruyor olmaları, yasanın şart koştuğu diğer bir husustur. Yasada belirlenen 1095 günlük süreye Türkiye'de geçirilen süreler dahil edilmemektedir.

  Bu yıl 38 yaşını bitirip de, hala vatani görevini ifa etmemiş, ancak dövizle askerlikten faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın bir hak kaybına uğramamaları için, 31 Aralık 2009 tarihine değin çalışıyor olduklarını gösteren belgeler ile Başkonsolosluğumuza müracaatta bulunmaları uygun olacaktır. 38 yaşın doldurulduğu yılın 31 Aralık tarihi tüm yükümlülükler için yasal müracaat sınırdır. Bu yaş sınırından sonra müracaatta bulunacak kişilerin döviz miktarını bir buçuk katı olarak ödemeleri gerekmektedir."

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı