GeriDünya Yunanlılar facianın anatomisi peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanlılar facianın anatomisi peşinde

Ege Denizi'nde batan feribotta yaşamını yitirenlerin sayısı 64, kayıpların sayısı ise 8 ulaştı. Yunanistan Hükümet Sözcü Yardımcısı Tilemahos Hitiris, yaptığı basın toplantısında, önceki gece Paros adasının 3 mil açığında sulara gömülen Ekspres Samina adlı feribotun, eldeki bilet listesine göre, yolcu ve mürettebat toplam 524 kişi taşıdığını, ancak 5 yaşından küçük çocuklar ve askerler bilet almadığı için kesin sayının henüz belirlenemediğini açıkladı.

Kazanın hemen ardından devletin tüm olanaklarıyla harekete geçtiğini savunan Hitiris, olay yerine ilk ulaşan Paroslu balıkçıların da, bu uğraşı sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren, Liman Müdür Yardımcısı Dimitri Malamas tarafından harekete geçirildiğini belirtti.

Başbakan Kostas Simitis başkanlığında bügün yapılan Kabine toplantısında kazanın ele alındığını da açıklayan Hitiris, Simitis'in kazayla ilgili olarak açılan soruşturmayı yakından izlediğini ve olayın sorumluları kim olursa olsun belirleneceğini vurguladığını kaydetti.

Sorular üzerine kazanın meydana geliş nedeninin belirlenmesi için soruşturmanın sona ermesini beklemek gerektiğini belirten Hitiris, "Araştırmalar bizi aydınlatacaktır. Ancak, gemi eski olduğu için değil, kayalıklara çarptığı için batmıştır. Kaza, yanlış rotada seyredilmesi nedeniyle meydana gelmiş gibi görünüyor" dedi.

Hitiris, Yunan basınına da yansıyan geminin mürettebatının kaza sırasında Şampiyonlar ligindeki Hamburg-Panathinaikos maçını izledikleri yolundaki iddialar konusunda ise yorum yapmaktan kaçınarak, gelişmeler hakkında soruşturma paralelinde Deniz Ticaret Bakanlığı'nın bilgi vereceğini söylemekle yetindi.

Yunan basınında öfke

Bu arada, Yunan basını Paros adası yakınındaki "Portes" kayalıkları gibi tüm denizcilerce iyi bilinen bir noktanın kazaya yol açmasının inanılmaz olduğu yorumunu yaptı. Kazada insan hatası üzerinde duran gazeteler, çok sayıda insanın yaşamına malolan olayın cinayet olarak nitelenebileceğini vurguladılar. Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, "Ağır suçun sorumluları" başlığıyla verdiği kaza haberinde, facianın insan hatasından kaynaklandığı yaklaşımı üzerinde durdu. Bazı tanıkların, Kaptan ve mürettebatın futbol maçı seyrettiklerini belirten Kathimerini, bu iddianın doğrulanması halinde ortada ağır bir suç bulunduğunun su götürmez bir gerçek olacağını vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle