Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yunanlı pilotlar greve gitti

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  21.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunan hava kuvvetlerinin pilotları tarihte ilk kez "greve" gittiler. Diğer meslektaşlarına kıyasla maaşlarındaki sosyal sigorta kesintilerinin yüksek olmasını protesto eden teğmen ve yüzbaşı rütbesindeki yaklaşık 800 kadar pilot 13 Şubat’ta ortak bir eylem gerçekleştirdi. Yunanlı pilotlar sağlık nedenleri veya ruhsal yorgunluk bahaneleriyle savaş uçaklarının kokpitlerine girmeyi reddettiler.

  Tüm dikkatlerin 14 Şubat’ta yapılan kabine değişikliğine yönelmiş olması ve hava kuvvetleri kurmaylarının örtbas çabaları sonucu bu direniş ancak bir hafta sonra ortaya çıktı. Yunan basınına göre, teğmen ve yüzbaşıların uçmayı reddetmesi üzerine, savaş uçaklarının programlı tüm uçuşları ertelendi. Aralarında anlaşan Yunanlı pilotlar ise sadece Ege semalarında Türk savaş uçakları belirdiğinde taciz için uçaklarına binerek havalandılar.

  Aynı gün Savunma Bakanlığı’nda bu eylemin medyadan gizli tutulması kararlaştırıldı.

  Hava Harp Okulu’ndan 1993 öncesi mezun olan subaylara kıyasla, sigorta kesintilerinin yüksek olması nedeniyle 300-700 euro arası daha az net maaş alan genç teğmen ve yüzbaşılardan biri Elefterotipia gazetesine "Sorumsuzca davranmadık. Sadece bir mesaj göndermek istedik" dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı