Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yunanistan'ın işi kolay değil

  hurriyet.com.tr
  26.01.2015 - 11:27 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'da Aleksis Çipras liderliğindeki sol koalisyon SYRİZA'nın seçimlerden zaferle ayrılmasının getirdiği risklere dikkat çeken Radikal yazarı Tarhan Erdem, bu sonucun Yunanistan'a huzur getirmeyeceği öngörüsünde bulundu. Erdem, Çipras'ın vaatlerinin arasında, işsizlik oranının yüzde 25 olduğu Yunanistan'da ekonominin yapısını değiştirecek bir reform önerisi olmadığını belirtti. Financial Times haberinde ise risk danışmanlığı veren Eurasia Group'tan Mücteba Rahman'ın şu sözlerine yer verildi: "Tsipras'ın çok karmaşık finansal ve siyasi zorluklarla mücadele etmesi gerekiyor. Ülkenin durumu düzelmeden önce kötüye gideceğe benziyor."

  Yunanistanın işi kolay değil FT'YE KONUŞAN UZMAN: DURUM KÖTÜYE GİDEBİLİR

  İşte Tarhan Erdem'in Yunanistan'da sandıklar kapanmadan önce kaleme aldığı o yazıdan bir bölüm:

  "Seçmenin içinde bulunduğu durumu anlatmak için şunları da yazmalıyım: Genel işsizlik oranı yüzde 25, gençlerde yüzde 50’dir; ülkenin borcu milli gelirin neredeyse iki katıdır.

  Syriza partisinin açıklanan programında, borçların silinmesi, bedava elektrik, ödenemeyecek banka borçlarının silinmesi, asgari ücretin arttırılması gibi hususlar vardır ama ekonominin yapısını değiştirecek bir reform önerisi yoktur.

  Bu vaadlerin sahibi, dün oy verdikten sonra gazetecilere, 'kemer sıkma değil, demokrasi, dayanışma ve işbirliği gelecektir' demiştir! Yunanistanda çalışma süresinin düşüklüğünü hatırlamayan Aleksis Tsipras’ın program ve sözlerinde turizm karşısında sanayinin payını yükseltme de yoktur.

  Özetlemeye çalıştığım koşullarda araştırmacıların söylediği eğilimle sandık başına giden Yunan seçmeni, Syriza lideri Aleksis Tsipras’a iktidarı teslim ederse, sonuç bellidir; yeni bir maceraya girilecektir. Yunan seçmeninin uzun demokrasi ve seçim deneyimi vardır; 2004’ten sonra yaşananların seçmene “macera” yolunu gösterdiğini sanmıyorum.

  Seçimler Syriza’ya Yunanistan’ı teslim ederse, hükümet kurulsa da kısa süre sonrasında huzur getirecek çözüme girilmeden, yeni seçimler çare gibi görülecektir.

  Tıkanan siyaset, istikrarsız siyaseti getirir! Tıkanan siyaseti açacak çözüm, hayalle değil başınızı iki eliniz arasına alıp, ekonominin ve evrensel hukukun soğuk kurallarıyla düşünerek bulunur."

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı