GeriDünya Yunanistan'dan KKTC tepkisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'dan KKTC tepkisi

Yunanistan'dan KKTC tepkisi
refid:12947357 ilişkili resim dosyası

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, KKTC'nin kuruluş günü olan 15 Kasım'ın "uluslararası yasal düzene saygılı olan herkes için kara bir sayfa olduğunu" ileri sürdü.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Pazar günü Kıbrıs'ta, Türk ordusu tarafından işgal edilen topraklarda sahte devletin kuruluşunun 26. yılı tamamlanmaktadır. 1983'ün 15 Kasımı, uluslararası yasal düzene saygılı olan herkes için kara bir sayfa olarak kalmaya devam etmektedir.

Kıbrıs sorunu, BM ve Avrupa Birliği üyesi olan bağımsız bir devletin işgali ve istilası meselesi olarak sürmektedir.

Kabul edilemez bu durum sona ermelidir. Yunanistan, Başkan Hristofyas'ın (Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas) anlaşmalı bir çözüme ulaşılması yönündeki çabalarını, vasilerin olmadığı, Türk işgalinin sona ermesine ve adanın yeniden birleşmesine yol açacak, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs'ın AB'ye katılımıyla güvence altına alınan hürriyet, güven ve refah içeren bir ortamda birlikte yaşamalarını sağlayacak bir Kıbrıs çözümünü desteklemektedir."

KUTLAMALAR BAŞLADI

KKTC’nin 26’ncı kuruluş yıldönümü kutlamaları, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Bayrak Radyo Televizyonu’ndan yaptığı konuşmayla başladı.

Konuşmasında Talat, nihai hedefin, iki bölgeli, iki toplumlu, Kıbrıslı Türkleri'nin eşitliğine, kendi kendini yönetme hakkına dayalı, egemenliğin paylaşıldığı ve Türkiye'nin garantörlüğünün devam ettiği, Avrupa Birliği üyesi federal Kıbrıs Cumhuriyeti'ne ulaşmak olduğunu söyledi.

Talat, Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetmesinin somut ifadesi olan KKTC'nin kuruluş yıldönümünü kutlarken, “Kendi kendimizi yönetme ve uluslararası ilişkiler geliştirme iktidarına sahip olduğumuzu ve Kıbrıs sorunu başta olmak üzere karşı karşıya bulunduğumuz sorunların çözümlenmesini sağlama yetisine haiz bir halk olduğumuzu bütün dünyaya gösteriyoruz” dedi.

Talat, KKTC’nin, alternatif değil, var olan ve varlığını çözümdeki Kıbrıs Türk iradesi olarak taçlandıracak olan en önemli varlık olduğunu kaydetti. Kıbrıs Rum tarafına çağrı yapan Cumhurbaşkanı Talat, “Kıbrıs Türk halkının 450 yıllık kendi kendini yönetme iktidarına saygılı olmaya çağırıyorum. Gelin, Kıbrıslı Türklerle birlikte çözüm sürecine katılın, Güney Doğu Avrupa’yı, Doğu Akdeniz’i bir işbirliği bölgesine dönüştürüp dünyaya örnek olalım” dedi.

Talat, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Konuşmamın sonunda, bu anlamlı yıldönümünde, bir kez daha bütün dünyayı ama özellikle Kıbrıs Rum tarafını, Kıbrıs Türk halkının 450 yıllık kendi kendini yönetme iktidarına saygılı olmaya çağırıyorum. Gelin, Kıbrıslı Türklerle birlikte çözüm sürecine katılın, Güney Doğu Avrupa’yı, Doğu Akdeniz’i bir işbirliği bölgesine dönüştürüp dünyaya örnek olalım! Bu anlayışla bizleri bugün içerisinde yaşadığımız özgür ortama, kendi kendimizi idare etme olanağına kavuşturan, bu amaçla mücadele tarihimiz boyunca özverili katkılar koyan ve yeri geldiğinde hayatını bile hiçe sayarak bizler için feda eden aziz şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Gazilerimize minnetle sağlıklı ve uzun ömürler dilerken haklı mücadelemize emek veren herkesi saygı ve sevgiyle kucaklıyorum. Kıbrıs Türk halkının başarı ve mutluluğu için, aydınlık ve müreffeh geleceği için haydi hep beraber bir kez daha kenetlenelim, ileriye doğru yürümeye devam edelim. Yolumuz açık olsun.”

DEVLET BAKANI ÇİÇEK DE ADA'DA

Öte yandan Talat, KKTC'nin 26. yıl kutlamalarına katılmak üzere Ada'dabulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve beraberindeki heyetikabul etti.

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti'nin (KKTC), 26 yaşında "delikanlı, genç bir cumhuriyet" olduğunubelirterek, 26. yıla armağan olarak Türkiye'den KKTC'ye deniz altından su taşımaprojesinin gerçekleştirilmiş olacağını söyledi.

 

Çiçek, KKTC'nin 26. yılına yakışır hizmetlerin sunulmasından büyükmutluluk duyduğunu söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle