GeriDünya Yunanistan'dan günübirlik vize açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'dan günübirlik vize açıklaması

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças, Türkiye'den Yunanistan'a yapılan günübirlik ziyaretler konusunda çözümler bulunmaya çalışıldığını söyledi.

Druças, Yunanistan Turizm Bakanı Pavlos Gerulanos ile biraraya geldi.

Görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan ikili, bakanlıkları arasındaki işbirliğine değindi.

Turizmin Yunanistan'ın kalkınması konusunda en önemli unsurlardan birisi olduğunu söyleyen Druças, Yunan Dışişleri Bakanlığı'nın da turizmin desteklenmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Görüşmede, “Vize kolaylı sağlanacak ülkeler ile Türklere günlük vize verilmesi” konusunun ele alınıp alınmadığına yönelik soruyu da yanıtlayan Druças, “Tüm bu konuları görüştük. Sanıyorum ki yeni piyasalar Rusya, Çin, Hindistan, tüm bu bölge. Tabii ki Türkiye de. Geçen sene Türk vatandaşlarının ziyaretlerinde önemli bir artış kaydedildiği kanısındayım. Günübirlik ziyaret olarak tanımladığımız konuda çözümler bulmaya çalışıyoruz. Bunda da olabildiğince esneğiz” diye konuştu.

Gerulanos ise, geçen senenin turizm açısından zor bir yıl olduğunu vurguladığı konuşmasında, 2011'de hedefin Yunanistan'a ziyaretlerde artış sağlanması olduğunu söyledi.

Bu çerçevede, vize kolaylığı ve direkt uçuşların yapılabileceğini belirten Turizm Bakanı, özellikle vize koyalığı konusunda Dışişleri Bakanlığı ile işbirliğinin önemine dikkat çekti.

2010'da Rusya'dan gelen turist sayısında yüzde 50 oranında bir artış olduğunu kaydeden Gerulanos, Rusya, Çin, Hindistan ve Ukrayna'nın izlenmesi gereken piyasalar olduklarını, nitekim sözkonusu ülkelerden gelen ziyaretçi sayısında artış yaşandığını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle