GeriDünya Yunanistan'dan Ege'de yeni NATO üssü talebi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'dan Ege'de yeni NATO üssü talebi

Yunanistan'dan Ege'de yeni NATO üssü talebi
refid:29017977-spot ilişkili resim dosyası

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotis Kammenos, Yunanistan'ın, Ege'de yeni bir NATO üssü oluşturulması teklifinde bulunma hazırlığında olduğunu belirtti.

Kammenos, Atina'da düzenlenen Economist dergisinin konferansında yaptığı konuşmada, Yunan hükümetinin bu konudaki teklifini önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi planladığı ABD ziyareti sırasında Amerikalı yetkililere ileteceğini açıkladı.

Yunanistan'ın bu teklifinin, NATO'ya Ege'de Türkiye'nin faaliyetlerini yakından izletmek amacı taşıdığını belirten Kammenos, "Türkiye Ege'de Yunan hava sahasını ihlal ediyor. NATO'nun Türkiye'nin tavırları konusunda anında bilgisi olmalı" diye konuştu.

Sorular üzerine, Yunanistan Savunma Bakanlığının Girit'teki Suda Amerikan Üssü'nü de hesap ederek NATO'nun ihtiyaçları konusunda çalışma yaptığını anlatan Kammenos, "Üssün inşa edileceği adayı şu anda söylemek istemiyorum. Mümkün olduğunca doğuda ve güneyde olursa o kadar daha iyi görüntü olacak ve Türkiye ile ilgili sorunların çözümüne yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

"GİRİT'TEKİ AMERİKAN SUDA ÜSSÜNÜ S-300'LER KORUYOR"

Yunanistan'ın, NATO'nun en iyi ordularından birine sahip olduğunu ifade eden Kammenos, İsrail ile askeri konularda işbirliğini sürdüreceklerini ve Birleşik Arap Emirlikleri'yle iş birliği halinde Mısır ile hava tatbikatları yapmayı planladığını kaydetti.

Kammenos konuşmasında, Avrupa'nın belirli sınırları bulunmadığı için yeterli savunması olmadığını iddia ederek, AB ve NATO'nun Rusya ile iş birliği yapması gerektiğini öne sürdü.

Rus silah sistemlerinin NATO'nun savunma planlamalarında yer aldığını belirten Kammenos, "Rusya'nın iş birliğini reddedemeyiz. Zaten Rus silah sistemleri NATO'nun savunma planlamasına entegre edilmiş durumda, Girit'teki S-300'ler Suda üssünü koruyor" dedi.

"AVRUPALILAR HÜKÜMETİ DEVİRMEYE ÇALIŞIRSA BAŞKA FİNANS KAYNAKLARINA YÖNELECEĞİZ"

Yunanistan'ın Avrupalı ortaklarıyla mali yardım konusunda sürdürdüğü müzakerelerle ilgili soruları yanıtlayan Kammenos, Yunanistan'ın yükümlülüklerini yerine getirdiğini ancak Avrupalıların bunu yapmadığını iddia etti.

Kammenos, Yunanistan'ın 2014 yılının Ağustos ayından beri Avrupa'dan para almadığını belirterek, "Avrupalı ortaklarımız beğenmedikleri için, hükümeti devirmeye karar verirse, ülke başka finans kaynaklarına yönelecek" dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos, ülkesinin Almanya'dan savaş tazminatı talebiyle ilgili sorular üzerine ise ABD'nin, Yunanistan'a Nazi Almanyası'nın silahlı kuvvetleri Wehrmacht ile ilgili arşiv bilgileri verdiğini belirtti ve bununla Yunan tezlerinin daha da güçlendiğini savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle