GeriDünya Yunanistan'da 'turistik isyan'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'da 'turistik isyan'

Yunanistan'da Kültür Bakanlığı çalışanlarının 29 Temmuz'a kadar grevde olması, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri zor durumda bıraktı. Ülkedeki bütün müzeler ve arkeoloik mekanlar kapalı.

''Taa Ekvador'dan Tayvan'dan geldik... Athena Parthenos'u görmeden mi gideceğiz!..''

Bu öfke, Yunanistan Kültür Bakanlığı çalışanlarının grevi yüzünden Atina Akropolisi'nin ana kapısı önünde bekleşen yabancı turistlerin nidası.

Yunanistan'a dünyanın öbür ucundan gelip, 2 bin 500 yıllık başyapıtı göremeden gitmek, 40 küsur derece sıcakta turistlerin çektiği sıkıntıya tuz biber ekti.

İşçi sendikası temsilcisi Yorgo Alvanos'un Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, 20 Temmuz'da başlayan ve 29 Temmuz'a kadar sürdürülmesi kararlaştırılan 11 günlük grevde Yunanistan'da tüm müzeler, eşsiz arkeolojik mekanlar kapalı kalacak. Grevi bilemeden önceden yer ayırtan yabancı turistler, bu bakımdan ağır mağduriyetle karşılaştı.

Sendika temsilcisi Alvanos, Maliye Bakanlığı Müşteşarı Yorgo Dirisile görüştüklerini ama sonuç alamadıklarını bildirdi. Kültür Bakanlığı memurları, işçileri, bilhassa mevsimlik işçilerinsözleşmelerinin yenilenmesini ve söz verilen ikramiyelerin ödenmemesinden ötürü greve gitti.

Atina Akporopolisi'nin yakıcı güneşi altında bekleyen turistler kızgın pankartlar da açtı: ''Bu yer size ait değil, özgür dünyanın...'' Bir turist, polis barikatını yarmaya çalışarak, ''Bırakın-bırakın geçeyim...'' diye haykırdı.  

BAŞYAPIT PARTHENON

Eski Yunan Tanrıçası Athena Parthenos (Bakire Athena) kültü için inşa edilen Parthenon (Parthenos Alanı) Tapınağı'nın yapımına, Atinalı devlet adamı Perikles'in yönetimi sırasında M.Ö. 447'de başlandı, M.Ö.438'de bitirildi.

Mimarlar İktinos, Kallikrates, genel denetim mühendisi büyük heykeltraş Phidias'ın başyapıtı, friz kabartmalarında sanat şaheseri bir buluş olarak, Dor tapınağının alt basamağında sütun önlerinden bakanların perspektifi düşünülmüş ve kabartma heykellerin belden yukarı kısımları daha hacimli yontulmuş, çift sıra sütunların dışta olanları da uzaktan bakıldığında içbükey görünmesin diye bombeli inşa edilmişti.

Yunanistan Turizm-Seyahat Acentaları Birliği (HATTA), grev yüzünden Yunan ekonomisinin can damarlarından birinin kesildiğinden şikayet etti.

Yunanistan'a bir yılda gelen 14 milyon turistin yüzde 90'ı yaz aylarında arkeolojik alanları ziyaret ediyor.

Kültür Bakanlığı işçilerinin sendikası, Bakan Evangelos Venizelos ile görüşülerek sorunun daha kısa sürede çözülmesine çalışıyor.

Anadolu-Didim'de de geleceği kestirme tapınağı bulunan Tanrı Apollon'un kehanet merkezinin bulunduğu, eski Yunanlılarca dünyanın merkezi olarak düşünülen Delphoi (Delfi) da turistsiz kaldı.

SONUÇ...

Kültür Bakanlığı Personeli Sendikası (POSYPO) yetkilisi,sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Maliye Bakanlığı Müsteşarı Yorgo Diris ile yaptıkları görüşmeden sonuç alamadıklarını ve oybirliğiyle bugünden geçerli olmak üzere 48'er saatlik üç yeni grev kararı aldıklarını söyledi.

Sendikacıların bugün Kültür Bakanı Evangelos Venizelos ile görüşeceğini belirten yetkili, müze görevlilerinin sürekli bir eğitim primi, hafta sonu çalışma primi ve 330 ek görevlinin işe alınmasını da istiyor.

Çok etkin faaliyetleriyle tanınan Yunanistan Turizm-Seyahat Acentaları Birliği HATTA da, hükümete, yüksek turizm sezonunda greve gidilmesi yüzünden meydana gelen kayıpların giderilmesi için soruna acil çözüm bulunması çağrısında bulundu.

HATTA ayrıca, arkeolojik alanlardaki personel yetersizliğine dikkat çekerek, bu sorunun yıllardır çözülemediğini ve hükümetin artık bu soruna bir çare bulmayı gündemine alması getirmesi gerektiğini hatırlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle