GeriDünya Yunanistan'da orman yangınları can aldı: 3 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'da orman yangınları can aldı: 3 ölü

Yunanistan'ın Mora yarımadası ile İyon Denizi'ndeki Kefalonya adasında çıkan yangınlarda 3 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce evin yandığı bildirildi.

Yunan basın yayın organları, Mora yarımadasındaki yangının yerleşim birimlerine ulaşması sonucu evlerinde mahsur kalan 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdular.

Kefalonya adasında çıkan yangında ise 9 köyün boşaltıldığını belirten basın yayın organları, bölgede mahsur kalanların Super Puma tipi helikopterle kurtarıldıklarını kaydettiler.

Bu arada, son 48 saatte Saronikos Körfezi'ndeki İdra adası, Kuzey Yunanistan'daki Selanik, Serez, Pieria, Kilkis, Kozani, Florina, Prespes ve Yanya kentlerinin yanı sıra Girit ile Sakız (Hios) adalarında da orman ve çalı yangınlarının çıktığını, bölgede hüküm süren şiddetli rüzgarlar nedeniyle ise henüz kontrol altına alınamadıklarını belirten basın yayın organları, birçok bölgede yangınların yerleşim birimlerine ulaşmasından endişe edildiğini duyurdular.

Yunanistan'da geçen hafta Mora yarımadasındaki Korint kenti yakınlarında çıkan yangında 2 itfaiyeci, Eğriboz'da (Evia) söndürme çalışmalarına katılan Canadair tipi itfaiye uçağının düşmesi sonucu ise 2 pilot yaşamını yitirmişti.

Öte yandan, Yunanistan Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, İyon Denizi'ndeki Kerkira (Korfu), Kefalonya, Zakinthos adaları, Atina'nın da içinde yer aldığı Atika bölgesi, Eğriboz (Evia) yarımadası ile kuzeydeki Magnisia, Selanik, Kavala kentleri, Halkidiki yarımadası ve Midilli adasının yangın tehlikesi yüksek bölgeler olduğunu açıkladı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle