Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yunanistan salgın için alarm durumuna geçti

  Hürriyet Haber
  27.04.2009 - 12:32 | Son Güncelleme:

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ölümcül domuz gribi virüsünün evrim geçirip çok daha tehlikeli hale gelebileceği uyarısını yaptı. AB sağlık bakanları olağanüstü toplantıya çağrıldı. Komşumuz Yunanistan'da alarm durumuna geçildi, şüpheli vakaları bildirmek için özel hatlar oluşturuldu, ilaç stokları sayıldı, bilgilendirici broşürler dağıtılmaya başlandı. Salgın artık Türkiye'nin de daha yakınında. Avrupa ve İsrail'de de vakalar görüldü. Sağlık Bakanlığı, saat 14.30'da Türkiye'de alınacak önlemleri açıklayacak.

  SALGIN ÜLKEYİ FELÇ ETTİ

  DSÖ yetkilisi Keiji Fukuda, telefonla düzenlediği basın toplantısında, “Virüsün evrim geçirmesi kuvvetle muhtemel. Virüs evrimleştiğinde, bunun halk sağlığı için çok daha tehlikeli hale gelmesi de açıktır” ifadesini kullandı.

  İNSANDAN İNSANA GEÇİYOR

  DSÖ, dün Meksika ve ABD'de ortaya çıkan ve insandan insana geçen yeni A/H1n1 tipi domuz gribi virüsünün salgın hale gelme olasılığının yüksekliği konusunda uyarıda bulunmuştu.

  AB SAĞLIK BAKANLARI OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

  AB, domuz gribine karşı alınacak önlemleri görüşmek için sağlık bakanlarını mümkün olan en kısa zamanda olağanüstü toplantıya çağırdı.

  AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, domuz gribi salgınını Dünya Sağlık Örgütü ve üye ülkelerle koordinasyon içinde yakından izlediklerini kaydederek, uzmanların önerisi doğrultusunda somut önlemler alacaklarını bildirdi.

  Lüksemburg'daki AB dışişleri bakanları toplantısına katılan AB Komisyonu'nun sağlıktan sorumlu üyesi Androulla Vassiliou'nun da domuz gribi salgınıyla ilgili detaylı açıklama yapacağı belirtildi.

  Yunanistan salgın için alarm durumuna geçti
  HAVAALANLARINDA TERMOGRAFİK GÖRÜNTÜLEME

  Bu arada Asya ve Avrupa'nın birçok havaalanında, Dış Hatlar terminallerine yerleştirilen termografik görüntüleme cihazlarıyla yolcular taramadan geçiriliyor.

  YUNANİSTAN ALARM DURUMUNA GEÇTİ

  Meksika ve ABD'de görülen domuz gribi nedeniyle Yunanistan'ın alarm durumuna geçtiği bildirildi. Yunan basını, ülkede domuz gribi vakasına rastlanmadığını, ancak yetkili makamların gerekli tüm önlemleri aldığını duyurdu.

  Hastalıkla mücadelede gerekli olan, daha önce de kuş gribi salgını sırasında kullanıldığı belirtilen ilaçların yeterli miktarda bulunduğu belirtilen haberlerde, bugünden itibaren ülke havaalanlarında hastalığın görüldüğü ülkelere gidecek yolculara bilgilendirici broşürler dağıtılmaya başlanacağı kaydedildi.

  İSPANYA'DA DOMUZ VAKASI

  İspanya Sağlık Bakanı Trinidad Jimenez,  Albacete kentinde bir domuz gribi vakasının tespit edildiğini açıkladı. Jimenez, domuz gribi şüphesiyle Albacete kentinde bir hastanede gözetim altında tutulan bir hastaya yapılan testlerde sonucun pozitif çıktığını söyledi.

  ŞÜPHELİ VAKA BİLDİRMEK İÇİN ÖZEL HATLAR OLUŞTURULDU 

  Halkın konuya ilişkin bilgi almak veya şüpheli bir vakayı bildirmesi için özel telefon hattının da hizmete açıldığı açıklandı.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/bulasicii.jpgGrip Salgını Olağanüstü Komitesi Başkanı Panos Efstathiu yaptığı açıklamada, domuz gribinin görüldüğü ülkelere yolculuk yapacak kişilere, kapalı mekanlardan ve domuz çiftliklerinin bulunduğu bölgelerden uzak kalmalarının, alkol bazlı temizleyicilerle sık sık ellerini yıkamalarının tavsiye edildiğini kaydetti.

  DSÖ BAŞKANI SALGIN NEDENYLE İSTANBUL KONFERANSINA GELMEDİ                  

  Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Derneği ve Dünya Halk Sağlığı Dernekleri Federasyonu tarafından gerçekleştirilen “12. Dünya Halk Sağlığı Konferansı”, İstanbul'da başladı.

  Açılış törenine katılması beklenen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Margaret Chan'ın, Meksika'daki “domuz gribi” salgını nedeniyle konferansa gelemeyeceği bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı