GeriDünya Yunanistan, FETÖ'cüler için ikinci talebi de reddetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan, FETÖ'cüler için ikinci talebi de reddetti

Yunanistan, FETÖ'cüler için ikinci talebi de reddetti

Reuters'ın haberine göre, Yunan mahkemesi 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yunanistan'a kaçan sekiz askerden üçünün iadesi için Türkiye'nin yaptığı ikinci talebi de reddetti.

Yunan mahkemesi geçen hafta diğer üç asker için ikinci kezyapılan iade talebini de reddetmişti. Geri kalan iki askeriniadesi için Türkiye'nin iade talebin değerlendirmesi ise devam ediyor.

'SUÇLAMALAR FARKLI DEĞİL' 

Darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan darbeci sekiz askerden Ahmet Güzel, Gencay Böyük ve Bilal Kurugül, Türkiye'nin yeni iade talebi üzerine başkent Atina'daki temyiz mahkemesinde hakim karşısına çıkarıldı. Suçlamaları reddeden askerlerin savunmalarından sonra söz alan savcı Evgenia Kivelou, Türkiye'nin yeni iade talebindeki suçlamaların öncekilerden farklı olmadığını savunarak, askerlerin iade edilmemelerini istedi. Darbeci üç askerin Türkiye'ye iadesinin reddedilmesine karar veren mahkeme, gözaltında tutulan darbecilerin idari kurumlar tarafından da uygun görülürse serbest bırakılmasında mahsur görülmediğini bildirdi. 

Darbeciler, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası askeri helikopterle Yunanistan'a kaçmış ve sığınma talebinde bulunmuştu. Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos), ocak ayında bu askerlere yönelik Türkiye'nin iade talebini reddetmişti. Bunun üzerine Türkiye, iki yeni suçlamayla askerlerin iadesini yeniden talep etmişti. Mahkeme geçen haftadaki duruşmada darbecilerden Süleyman Özkaynakçı, Feridun Çoban ve Abdullah Yetik'in iadesi için ret kararı vermişti. Askerlerin sığınma başvuruları, Yunanistan İltica Ofisi tarafından değerlendirilmeye devam ediyor. Yunan makamları, daha önce, sığınma başvuruları sonuçlanana kadar darbecilerin gözaltında tutulmalarını kararlaştırmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle