Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yunanistan’da Dora devri

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  29.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Nisan 2004’de iktidara geldiğinden bu yana ilk kabine değişikliğine hazırlanıyor. Eğer bir sürpriz olmazsa Atina’nın ilk kadın Belediye Başkanı Dora Bakoyannis, Yunanistan’ın ilk kadın dışişleri bakanı da olacak.

  Deneyimli bir diplomat olan 77 yaşındaki Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis’in yeni kabinede başbakan yardımcısı ve devlet bakanı olması beklenirken dışişlerinin de Bakoyannis’e kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  Bakoyannis, 1990-1993 yılları arasında başbakan olan Konstantin Miçotakis’in kızı ve gerek babasının kabinesinde gerekse Atina Belediye başkanı oduğu dönemde Türk-Yunan yakınlaşmasının hararetli savunucularından. Bazı Yunan gazetelerinde, bu atamadan memnun kalmayacakların başında Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos olacağı belirtildi.

  İlk eşi Pavlos Bakoyannis’in 1989 yılında 17 Kasım örgütü tarafından öldürülmesinden sonra politikaya atılan 52 yaşındaki Dora Bakoyannis, ikinci eşi İsidoros Kuvelis ile ile 1997 yılında İstanbul’da tanıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal ile Bakoyannis’in oğlu Kostas, ABD Harvard Üniversitesi’nde sınıf arkadaşıydılar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı