GeriDünya Yunanistan cami tamir eden 3 Türkü hapse attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan cami tamir eden 3 Türkü hapse attı

Yunanistan'da Batı Trakyalı 3 Türk, yaşadıkları köyün camiinde tamirat yaptıkları gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı.

İskeçe'ye bağlı Koyunköy camiine ''izinsiz'' eklemeler yaptıkları gerekçesiyle, İskeçe Mahkemesi'nde yargılanan Köy İmamı İdriz Hasan 3 ay, Emin Salih ve Bahri Mahzun ise 35'er gün hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmanın ardından temyiz mahkemesine başvuran Hasan, Salih ve Mahzun serbest bırakıldı.

Koyunköy sakinleri, İmam Hasan öncülüğünde, 1996 yılında İskeçe Valiliği tarafından verilen izin çerçevesinde köy camiinin tamiratına başlamışlardı. Ancak yapılan minarenin köydeki kilisenin çan kulesinden yüksek olduğu gerekçesiyle, İskeçe Metropolitliği itiraz etmiş ve tamirat durdurulmuştu.

Tamiratı yapan Hasan, Salih ve Mahzun tutuklanmış ve haklarında dava açılmıştı.

Bu arada duruşmayı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi milletvekilleri Hüseyin Akgül, Tunay Dikmen, Mehmet Nuri Tarhan, Nezir Aydın ve Kamer Genç de izledi.

Komisyon Başkanı Akgül, duruşmadan sonra yaptığı açıklamada, 3 Türk'ün yargılandığı davanın siyasi boyutu olduğunu belirterek, ''Minare yapımının çan kulesinden yüksek olduğu gerekçesiyle durdurulması, inanç hürriyetinin çiğnenmesi anlamına gelir'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle