GeriDünya Yunan terörist için açık cezaevi rahatlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan terörist için açık cezaevi rahatlığı

Yunan terörist için açık cezaevi rahatlığı

Türk ve ABD’li diplomatların da aralarında olduğu çok sayıda kişiyi öldüren terör örgütü 17 Kasım’ın baş tetikçisi Dimitris Kufonidas’ın Yunan yargısı tarafından ‘açık cezaevine’ sevk edilmesi Türkiye ve ABD’nin tepkisini çekti.

Çok daha rahat koşulların bulunduğu Volos şehrindeki açık cezaevine gönderilen Kufonidas için Türk Dışişleri Bakanlığı, “Kufodinas’ın açık bir cezaevine nakledilmesinin hiçbir kabul edilebilir gerekçesi yoktur. Bir teröriste bu şekilde hoşgörü gösterilmesi, şehit diplomatlarımızın anısına ve ailelerine yapılan bir saygısızlıktır” ifadesini kullandı.

ABD DE SERT ÇIKTI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de, 11 kez müebbet hapse mahkûm edilmiş Kufonidas için sosyal medya hesabında “Aralarında Amerikalıların da bulunduğu 11 insanı öldüren, hiçbir pişmanlık duymayan, genç nesil teröristlere ilham kaynağı olan Kufodinas’ın sınırlamaların daha gevşek olduğu açık cezaevine nakledilmesini kınıyoruz” diye yazdı. Kufodinas, 1991’de TC Atina Büyükelçiliği Basın Ataşesi Çetin Görgü’yü öldürmüş, 1994 yılında TC Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu cinayetinde yer almıştı.

İADEYE RET

Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kondonis, Yüksek Mahkeme’nin (Arios Pagos) kararına rağmen, terör örgütü TKP/ML-TİKKO üyesi Turgu Kaya’nın (45) Türkiye’ye iadesini reddetti. Yüksek Mahkeme, geçen mayıs ayı sonunda, Türkiye’nin “kırmızı bülten” ile aradığı Kaya’nın iltica talebinin kabul edilmemesini ve iadesini kararlaştırmıştı. Ancak, İltica Komisyonu, 21 Temmuz’da garip bir şekilde Kaya’nın iltica başvurusunu kabul etti. Son sözü ise dün Adalet Bakanı Kondonis söyledi ve Kaya’nın Türkiye’ye iade edilmemesine karar verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle