GeriDünya Yunan stara İstanbul vetosu Avrupa Parlamentosunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan stara İstanbul vetosu Avrupa Parlamentosunda

Avrupa Parlamentosu’nun sosyalist kanadına mensup milletvekilleri Stavros Lambrinidis, Nikolaos Sifunakis ve Panagiotis Beglitis verdikleri bir soru önergesinde Yunan şarkıcı Giorgios Dalaras’ın Türkiye’de vereceği konsere getirilen yasaklamanın Kopenhag Kriterleri’ne uyup uymadığını sordular.

Üç milletvekili, önergelerinde, Türk yetkililerin bir ay önce izin verilmiş olmasına karşın, gerekli belgelerin bulunmaması nedeniyle Yunan şarkıcı ve UNESCO Uluslararası İyiniyet Elçisi Giorgios Dalaras’ın İstanbul konserini yasakladıklarını belirttiler. Önergelerinde “Dalaras konseri Ekümenik İstanbul Patriği’nin himayesi altında düzenlenen uluslararası bir kongre sırasında gerçekleşecekti” ifadesini kullanan parlamenterler, basında, milliyetçi grupların, konserin iptal edilmesi için İstanbul’da yöneticileri tehdit ettikleri, konserin tahrik sayılacağını söylediklerine ilişkin haberlere rastlandığını belirttiler. Yunan milletvekilleri, önergede şöyle dedi:

“Aynı şekilde Türk basınının büyük bir bölümü Giorgios Dalaras’a yönelik bir düşmanlık iklimini tahrik etmiştir. Ancak Türkiye’de büyük tirajlı bir gazete olan Posta, yetkilileri güçlü bir biçimde eleştirmiştir, İstanbul 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanırken bu tür davranışların Türkiye’ye uygun olmadığını belirtmiştir.”

SORULAR

Yunan parlamenterler Avrupa Komisyonu’na, şu soruları yöneltti:

“Bu sansür önlemi, Kopenhag Kriterleri arasında saygın bir yeri olan düşünceyi özgürce ifade etme hakkıyla uyumlu mudur? Başkanı bu soru önergesinin ortak imzacısı olan Avrupa Parlamentosu Kültür ve Eğitim Komitesi ile Avusturya başkanlığındaki Bakanlar Konseyi arasındaki görüşmelerden sonra, 5 Nisan’da Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen, Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesine ilişkin karar, ‘Avrupa vatandaşları arasında karşılıklı anlayışı daha fazla teşvik etmek olduğu kadar, Avrupa kültürlerinin zenginlik ve çeşitliliğiyle paylaştıklarını öne çıkarma (Madde 1)’ hedefini ortaya koymaktadır. Komisyon, Topluluk fonlarını alacak olan İstanbul kentinin programı için hazırlıkları sırasında, bu hedefin içini doldurmayı sağlamak için hangi etkinliklerde bulunmayı amaçlamaktadır?”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle