GeriDünya Yunan papaz ve yargıçlara çeşitli suçlama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan papaz ve yargıçlara çeşitli suçlama

Yunanistan'da kilisede görevli bir papaz ve aralarında bazı yargıçların bulunduğu adliye görevlilerinin çeşitli suçlamalarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Yunan basını, Yunanistan Kilisesi Başpiskoposu Hristodulos'a yakınlığıyla bilinen Papaz Yakovas Yossakis'in, davalarda rüşvet karşılığı karar verdikleri iddia edilen yargıçların oluşturduğu çeteye arabuluculuk yaptığı yönündeki iddialara yer verdi.
  
Gazeteler, Yossakis'in özellikle uyuşturucu kaçakçılığına ilişkin davalarda, rüşvetle sanıkların lehine karar verilmesini sağlamaya yönelik işlev gördüğünün öne sürüldüğünü duyurdular.
  
Papaz Yossakis'in ayrıca 1997 yılında Mora yarımadasının güneyindeki Kitira adasından tarihi eser çalmakla suçlandığını kaydeden gazeteler, din adamının son suçlamalarla ilgili Pire Savcılığı'na ifade vermek için çağırıldığını ve iki gün içinde savunmasını sunacağını belirttiler.
  
Yunan basını, kilise içinden de Yossakis'in Başpiskopos Hristodulos'un 1998 yılında seçilmesi için şantaj gibi yöntemlere başvurduğu iddialarının geldiğini kaydetti.
  
Din adamlarını ilgilendiren skandallerin Yossakis ile sınırlı olmadığını öne süren gazeteler, Tesalya Piskoposu Teoklitos ve Başpiskoposluk eski büro şefi Serafim Kulusas'ın da bir gece kulübünde uyuşturucu madde satışıyla bağlantılı olduklarının iddia edildiğini belirttiler.
  
Yunan basını, Yunanistan Kilisesi Yüksek Kurulu'nun (Holy Snod), 3 Şubat Perşembe günü toplanarak, Papaz Yossakis'i hedef alan suçlamaları ele alacağını yazdı.
  
Bu arada Yunanistan Kilisesi Başpiskoposu Hristodulos açıklama yaparak, ortadaki suçlamaların titiz, şeffaf ve adil bir biçimde soruşturulacağını söyledi.
  
Kilisenin Elenizm'in gücü olduğunu vurgulayan Başpiskopos Hristodulos, “Bu çerçevede herkesin görevi onu korumaktır. Benim görevim de sorumlu ve kararlı bir biçimde kiliseyi temizlemektir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle