GeriDünya Yunan inadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan inadı

Avrupa Birliği'nin kendi güvenlik mimarisini oluşturmak amacı ile büyük ümitler bağladığı, Avrupa Ordusu hayali, Türkiye-İngiltere ve ABD arasında varılan anlaşma metnine Atina'nın onay vermemesi sonucu körtopal olarak hayata geçiyor.

Simitis'e abluka

Dün başlayan AB zirvesinde Atina'nın Avrupa Ordusu'nun önüne çıkardığı engel aşılamadı. Yunan Başbakanı Simitis'in, Türkiye ile varılan uzlaşma formülüne onay vermesi için saatlerce ter döküldü ve sonunda havlu atıldı. Atina, Türkiye'ye verilen güvencelere razı olmadı.

Yarım ordu

Simitis, Atina'daki direnci gerekçe göstererek AB-NATO uzlaşma formülüne onay vermeyince ‘‘Yunanlı dostlarımızı anlıyoruz’’ diye açıklama yapıldı. AB ordusunun 2003'de operasyonel olacağı açıklandı. Ancak Yunan inadı nedeniyle bu ordu şimdilik NATO imkanlarından mahrum.

Çünkü, Yunanistan, NATO-AB işbirliğini belirleyen 'anlaşma metni'ne, Türkiye'nin elde ettiği güvenceler yüzünden onay vermedi.

1999'dan beri AB'nin işlerlik kazandırmaya çalıştığı Avrupa Ordusu, bu yüzden NATO imkanlarından 'mahrum' ve Birlik'ten de tam destek alamadan yaşama geçirilecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu bu metni 'Türkiye'yi kastederek', 'AB üyesi olmayan bir ülkeyle İngiltere'nin ortak metni' olarak adlandırdı. Bu ortam, dün akşam Brüksel'e gelen Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in gezisine damgasını vurdu.

İKNA EDEMEDİK

Brüksel'in Laeken semtinde dün başlayan AB zirvesi, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın (AGSP) 'operasyonel' olacağını açıklayarak, Avrupa Ordusu'nu ilk aşamada körtopal olarak hayata geçirmeye karar verdi. AB Dönem Başkanı sıfatıyla Belçika Dışişleri Bakanı Louis Michel, 'uzun süren' görüşmelere rağmen Yunanistan'ın ikna edilemediğini belirtti ve Atina'nın bu konudaki kaygılarına 'saygı duyduklarını' söyledi. Michel, 'Yunanistan ile görüşmelerimiz sürecek. Temelde sorun yok. Ayrıntılar üzerine konuşuyoruz' dedi. Bu gelişme sonrasında, AB ordusunun NATO olmadan 'hayata geçirilmesine' başından beri karşı çıkan Hollanda'nın tutumu merak ediliyor.

Önceki gece 02.00'ye kadar Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, AB Dış politika ve Savunma Temsilcisi Javier Solana ve NATO Genel Sekreteri George Robertson arasında sürdürülen görüşmelerden sonuç çıkmadı. Atina'nın 'iç kamuoyu' nun hassasiyetini ön plana çıkardığı ve Türkiye-ABD ve İngiltere'nin üzerinde uzlaşmaya vardığı metni onaylamaya hazır olmadığını söylediği öğrenildi.

Atina neden itiraz ediyor

AB ve NATO arasındaki işbirliğini belirleyecek olan ve Türkiye'nin de onay verdiği metne göre, 2003 yılında göreve başlaması planlanan Avrupa Müdahale Gücü'nün, NATO müttefikleri arasındaki ihtilaflarda taraf olması engelleniyor. Yunanistan ise Türkiye ile Kıbrıs ya da Ege sorunu yüzünden yaşanacak bir çatışma halinde AB'nin yanında olmasını istiyor.

Metinde ayrıca Türkiye gibi NATO üyesi olan ancak AB üyesi olmayan ülkelerin bölgelerinde ya da çıkarlarının söz konusu olduğu yerlerde yapılacak otonom AB ordusu operasyonlarında, bu ülkelerle 'yoğunlaştırılmış danışma' mekanizması işletilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle