GeriDünya Yunan çiftçilerin protestoları sürüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan çiftçilerin protestoları sürüyor

Yunanistan hükümetinin tarım politikasına karşı çıkarak tarım ürünlerine verilen destek primlerin artırılmasını isteyen ve Bulgaristan ile tüm sınır kapılarını abluka altına alan Yunan çiftçilerin eylemi sürüyor.

Sınır kapılarını traktörler ve biçerdöverlerle abluka altına alan Yunanlı çiftçiler, yaklaşık bir haftadır başta TIR'lar olmak üzere hiçbir ticari aracın gümrük kapılarından geçmesine izin vermiyor.

Yunan çiftçilerin protesto eylemi yüzünden sınırın her iki tarafında da kilometrelerce TIR kuyruğu oluşurken, Bulgar nakliye şirketlerinin zararı da giderek yükseliyor.

Bulgaristan hükümetinin kurduğu kriz masasına başvuruda bulunan Bulgar nakliye şirketlerinin, zarar nedeniyle tazminat taleplerinin 50 milyon avroya ulaştığı bildirildi.

Bulgaristan'ın Selanik Konsolosu Lıçezar İvanov, ablukanın sadece sınır bölgesinde değil, Kuzey Yunanistan'dan Atina'ya kadar tüm ana yollarda yapıldığını ve trafiğin önemli ölçüde engellendiğini söyledi.

Bu arada, sınır kapılarının abluka altına alınması Sandanski ve Bansko'daki kayak merkezlerinde bulunan turizmcileri de olumsuz yönde etkiliyor.

Bulgar otel işletmecileri ve tur operatörleri, protesto eylemleri yüzünden önemli ölçüde rezervasyon iptali yaşandığını belirterek, ablukanın bir an önce kaldırılması için gerekli girişimlerin yapılmasını istiyorlar.

Bulgar turizmciler, ablukanın devam etmesi durumunda kendilerinin de misilleme olarak yaz döneminde sınır kapılarında protesto eylemi düzenleyecekleri tehdidinde bulundu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle