Dünya Yunan başbakan Samaras'tan sınırda yeni yıl jesti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan başbakan Samaras'tan sınırda yeni yıl jesti

Yunan başbakan Samaras'tan sınırda yeni yıl jesti

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Edirne gezisi sırasında Pazarkule Sınır Kapısı’ndan karşı tarafa geçerek Yunanlı askerlerin yeni yılını kutlamasına bugün jestle karşılık verdi. Kastanies Sınır Kapısı’ndan Türk tarafına geçen Yunanistan Başbakanı Samaras, Türk askerlerinin ve kendisini karşılayan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in yeni yılını kutladı.

Yunan başbakan Samarastan sınırda yeni yıl jesti DAVUTOĞLU’NDAN SAMARAS’A SINIRDA TELEFON

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ülkesinde 25 Ocak'ta yapılacak erken genel seçim çalışmaları için geldiği Orestiada'dan sonra partililer ile birlikte Kastanies Sınır Kapısı’nda gelerek personelin yeni yılını kutladı. Daha sonra yürüyerek Pazarkule Sınır Kapısı’na geçen Yunan Başbakanı Samaras sınırda nöbet tutan iki Türk askerlerinin elini sıkarak yeni yıllarını kutlayarak hediyeler verdi. Burada kendisini karşılamaya gelen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı'ya çiçek vererek yeni yılını kutlayan Başbakan Samaras, meslektaşı Ahmet Davutoğlu’nun 24 Aralık tarihindeki jestine ayni şekilde karşılık verdi.
Yunan başbakan Samarastan sınırda yeni yıl jesti
Ziyarette Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, iki ülkenin sınırındaki askerlerin dostane ilişkiler içerisinde görev yaptıklarını söyleyerek, “Sayın Başbakana bu jesti için çok teşekkür ederiz. İli ülkenin hudut birlikleri iyi niyet çerçevesinde, dostane bir şekilde görevlerini yapıyorlar. Sayın Başbakanın göstermiş olduğu bu iyi niyet için teşekkür ederim. Dostane ilişkilerin devam edeceğini ifade ederek memnuniyetimi yeniden ifade etmek istiyorum” dedi.

Tuğgeneral Arı, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’a porselen tabak hediye etti. Dostane ilişkilere katıldığını ifade ederek bu ilişkilerden memnun olduğunu belirten Samaras, aynı şekilde sürmesini istediğini söyledi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen 24 Aralık tarihinde sınır noktasına gelerek yaptığı ziyareti hatırlatarak şunları söyledi:
“Başbakanım buraya kadar teşrifleriniz bizi son derece onurlandırmıştır. Yılbaşının hemen akabinde sizlerin gelişi, 15 gün önce Başbakanımızın buradan sizlerle görüşmesi iki ülke arasındaki daha da güzelleştireceğine inanıyorum. Sizin buraya gelişiniz son derece anlamlı, bu sınır gölgesinde iki ülkenin burada buluşması son derece güzel bir olay. Başkanımız Ahmet Davutoğlu’nun size ifade ettiği gibi, bu sınır aslında bir hudut değil, bu sınır iki komşu arasındaki dostluk bölümüdür. İnşallah sizin gelişiniz, Başbakanımızın da gelmesi burada çalışanlara bir huzur ve heyecan verir. Bende sınır bölgelerinde dolaşırken, sınır güvenlik görevlerinizin selama durmaları, esas duruş göstermeleri bizleri de onurlandırmaktır”

Yunan başbakan Samarastan sınırda yeni yıl jesti

MERİÇ NEHRİ İÇİN ORTAK PROJE İSTEDİ
Meriç Nehri’nde yaşanan taşkınları hatırlatan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, iki ülke arasında proje yapılması gerektiğini anlatarak, “Sevgili Başbakanım burada önemli olan Meriç Nehri’nin temizlenmesi, temizlenmedikçe biz sel felaketinden kurtulmamız mümkün değil. Bu nehir zamanında insan ulaştırmasında ve yük ulaşımında kullanılmış bir nehir. Bugün sadece iki taraftan da sadece bakılıyor. Bu nehir vasıtasıyla 2 nehirden gelen 1.5 milyon metreküp kum gelmekte ve sorunlar meydana getirmektedir” şeklinde konuştu.

Bu konuları Evros Bölge Valisi ile görüşmesi gerektiğini anlatan Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretinden dolayı çok memnun olduğunu ifade ederek, “Buradan kendileri bana telefon etmişti. Yeni yıl dolayısıyla bizde yeni yılınızı kutluyoruz” şeklinde konuştu.

İki ülke sınırındaki görüşmenin ardından Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve beraberindeki heyet, Yunan tarafına geçti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle