GeriDünya Yumurtalık kapandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yumurtalık kapandı

ABD uçaklarının önceki günkü bombardımanında, Musul yakınlarındaki Kerkük-Yumurtalık hampetrol boru hattına ait radyo link istasyonunun hasar görmesi nedeniyle Irak'tan petrol pompalama işlemi yapılamıyor. Ancak Iraklı yetkililer birkaç gün içinde ilk onarımın yapılacağını ve petrol pompalama işlemine yeniden başlanacağını bildirdiler.

Alınan bilgiye göre önceki günkü bombalama sırasında Musul'a 65 kilometre uzaklıktaki RS-6 adlı radyo link istasyonu hasar gördü. Haberleşme kesilince de otomatik olarak petrol boru hattı devre dışı kaldı. Ardından aküler devreye girdi ve pompalama yeniden başladı. Ancak bunların da arızalanmasıyla boru hattı tamamen devre dışı kaldı.

BOTAŞ Makine İkmal Daire Başkanı Kerim Ünal, ‘‘Dün saat 15.00 sıralarında bombalama nedeniyle sevkiyat durdu’’ dedi.

Irak petrol şirketi müdürü Talal Aşur, Musul'un 65 kilometre kuzeyindeki Amerikan uçaklarının saldırısı sırasında hasar gören pompa istasyonunda yaptığı açıklamada, pompalamanın birkaç gün içinde başlayacağını söyledi, ilk onarımdan sonra, hava harekatından önceki miktar olan günde 1,2 milyon varil petrol pompalanabileceğini belirtti.

Pompa istasyonunun tamamen onarımının haftalar alacağını ve zararın 750 bin doları bulduğunu söyleyen Aşur, onarımın eldeki olanaklarla yapılacağını, BM aracılığıyla istenecek yedek parçanın ulaşmasının uzun zaman alacağını ifade etti.

Iraklı yetkili bu arada, Amerikan u çağının, pompa istasyonunu doğrudan hedeflediğini ileri sürdü. Aşur, bu pompa istasyonunun petrolün Türkiye'ye laştırılması için hayati öneme sahip olduğunu, çünkü pompalama ile ilgili bilgileri Irak tarafından Türkiye'ye ilettiğini söyledi. Aşur, ‘‘Bu istasyon olmadan petrolü pompalamak imkansız’’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle