GeriDünya Yükselmek için seksi olmak gerekmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yükselmek için seksi olmak gerekmiyor

Kadınların yükselmesi için cinsel silahlarını kuşanması gerektiğini düşünenler yanılıyor. İngilizlerin araştırmasına göre kendi değerlerine inanan, neşeli, anaç ve erkek egosunu rencide etmeyen kadınlar, kariyer peşinde koşmasalar bile, başarı merdivenlerini hızla tırmanıyorlar.

Kadınlar açısından iş hayatında en tepelere tırmanmak için erkek egemenliğini kırmak gerektiği ve bu amaca ulaşmak için de cinsel çekicilik dahil her türlü kadınsı silahı kullanmayı savunan görüş çalışan kadınlar arasında hızla terkediliyor. Avrupa ve ABD'de yapılan araştırmalarda kadınların artık erkeklere ‘‘tuzağa düşürülecek bir av olarak’’ bakmadıkları, tam tersine kendileriyle eşit şartlarda yarışan ve mesleki beceriyle geçilmesi gereken bir yarışmacı gözüyle baktıkları ortaya çıktı.

İngiliz The Sunday Times gazetesinin haberine göre, iş dünyasında feminist bakış açısına ait değerlendirmelerin büyük bölümü ‘‘out’’ oluyor. İngiltere'de büyük şirketler için yetenekli personel bulan Saxton Bamfylde firması Peter York adlı uzmana konuyla ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yaptırdı. Birçok sektörde başarıya ulaşmış kadınlarla görüşen Peter York mesleki başarıya giden yol konusunda ilginç bir değişim gözlemledi. Şimdiye kadar kadın çalışanların ortak önyargısı olan başarı için cinselliğin kullanılması şeklindeki görüş artık terk ediliyor. Bunun yerine kendi değerlerine inanan, neşeli, anaç ve erkek egosunu rencide etmeyen kadınlar, peşinde koşmasalar bile, kariyer merdivenlerinin en tepesine kadar tırmanıyor.

Başka bir deyişle gergin bir ortamda erkek rakiplerini kah inciten, kah cinsel cazibesiyle etki altına alarak kendi maddi amaçları uğruna kullanan kadınlar başarılı olamıyor. Tam tersine rahat, işinin uzmanı, başarı için meydan savaşları yapmayan, karşı cinse yumuşak yaklaşan kadınlar erkeklerin üzerine çıkabiliyor. Üstelik erkekler de bu kadınlardan emir almayı çok daha kolaylıkla kabul ediyor. Yani koltuğunun hakkını zekasının ve yeteneğinin gücüyle hakeden kadınlar ister seksi olsun, ister olmasın el üstünde tutuluyor.

Peter York araştırmasında 5 milyar pound'luk ciro yapan Pearson grubunun başkanı ABD doğumlu Marjorie Scardino ve geçen hafta İngiltere'de yılın kadını seçilen Kuzey İrlanda Bakanı Mo Mowlam gibi başarılı olan kadınlar arasında başka ortak noktalar da belirledi.

Büyük çoğunluğu feminizmin ortaya çıkmasından önce dünyaya gelen başarılı kadınlar orta sınıf kökenliler ve çok iyi bir eğitim almışlar. Çoğunun kocası de kariyerleri için kendilerine destek olmuş. Eğitimin geçerli bir değer sayıldığı aileler tarafından yetiştirilmişler. Kulaklarına sürekli olarak kızların da istediklerini yapabilecekleri söylenmiş. Başka bir ortak yan ise başarılı kadınların hiç birinin tepe görevler için plan yapmamış olmaları. Yalnızca çalıştığı işi en iyi bir şekilde yapma çabası yeterli olmuş.

Sonuç olarak araştırmanın ortaya koyduğu bulgulara göre, Demi Moore'un ‘Taciz’ filminde verdiği mesaj artık geçerli değil. Yani Moore'un ‘çok çalışmakla tepelere çıkılmaz, güzel ve seksi olmak lazım’ görüşü artık doğruları yansıtmıyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle