GeriDünya Yorgo'dan sürpriz destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yorgo'dan sürpriz destek

Yakın dönemdeki geleceğini Türkiye'yi dışarıda bırakarak 27 ülke perspektifi üzerine kuran Avrupa Birliği'nden beklenmedik bir destek geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Türkiye'nin dışarıda bırakılmasının doğru olmadığını, 28 üyeli perspektif gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin 27 ülke ile sınırladığı Avrupa geleceği perspektifinde yoğun tartışmalar yaşandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu diğer 14 ülke temsilcilerine, Türkiye'yi de içine alan bir perspektif kurulması ve Ankara'nın geleceğe yönelik plan içinde yer alması gerektiğini söyledi. Papandreu aynı şekilde AB ülkesi olmayan İsviçre, Norveç ve Liechtenstein gibi ülkelerin de bu perspektifin dışında bırakılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Aynı şekilde bir desteğin de İsveç'den geldiği öğrenildi. AB içi oy dağılımı ve Avrupa Parlamentosu'ndaki ülkelere göre sandalye sayısının saptanması sırasında Türkiye'yi de içine alabilecek şekilde 28 ülkenin esas alınması gerektiğini belirten İsveç yetkilileri destek bulamadılar.

Dün sabah saatlerinde Almanya, İtalya, İsveç ve Belçika AB reformlarının yeniden ele alınması için 'AB'de geleceğin bildirisi' adı altında 2004 yılında yeni bir konferansın toplanması için yeni öneri sundu. Bu öneri dönem başkanı Fransa tarafından gündeme konulduktan sonra tartışılarak kabul edildi. Öneride AB'de yetki dağılımı, Nice Zirvesinde kabul edilen Temel Haklar Sözleşmesi, AB'nin kuruluşunda büyük önem taşıyan sözleşmelerin tekrar gözden geçirilmesi ve Ulusal parlamentoların AB'deki rolünün yeniden düzenlenmesi yer alıyor.

AB’de güç dengesi değişti

AB'nin genişleme perspektifinde yer almayan Türkiye, AB'ye üye olduğu takdirde nüfusuyla orantılı olarak, güç dengesinde Almanya'dan sonra ikinci ülke konumuna gelecek. Türkiye'nin belgelere alınmamasında bu durumunda rol oynadığı tahmin ediliyor. Bu arada Almanya genişlemeden sonraki 27 üyeli AB'de, en fazla nüfuslu ülke olarak Avrupa Parlamentosu'ndaki üye sayısını 94'ten 99'a çıkartmayı başarırken, İngiltere, Fransa ve İtalya'ya 74 er üye bulundurma hakkı verildi. Bu ülkelerin AB'deki 'oy hakkı' ise 30'ar olarak belirlenirken 'Ülkelerin üye sayısı o zamanki nüfusuna göre değişebilecek' dipnotu kondu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle