Dünya Yorgo’dan Türkçe açılımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yorgo’dan Türkçe açılımı

Yorgo’dan Türkçe açılımı

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Batı Trakya’ya önceki gün tarihi bir ziyaret gerçekleştirerek, Türk azınlık için bir dizi vaatte bulundu. Papandreu’ya göre ehliyet sınavı Türkçe de yapılabilecek, vatandaşa hizmet eden merkezlere Türkçe bilen eleman alınacak.

Türk azınlığın yoğun olduğu Batı Trakya’ya önceki gün bir ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türklerin yıllarca ayrımcı muameleye maruz kaldığını itiraf etti.
İskeçe’nin Demircik (Dimario) köyünde Türk azınlık mensuplarının sorunlarını üç saat boyunca dinleyen Papandreu, “Yunanistan’daki bürokrasi hem Hristiyanlara hem de Müslümanlara zorbalık ediyor. Bürokrasi ve eski tutucu zihniyetler olduğunda, hangi ülkede olursa olsun herhangi bir azınlığın aleyhine ayırımcılık yapılabilir. Bu bürokrasinin, ister zihniyet ister önyargıdan olsun azınlıktan bir ferde farklı ve daha kötü muamele yapabileceğini biliyoruz. Bunu değiştirmek, bunu kırmak için buradayım” dedi.

İşte Papandreu’nun vaatleri

Herkes için eşitlik ve eşit vatandaşlık isteyen Papandreu Türk azınlık için şu tedbirlerin alınacağını açıkladı: 
- Ehliyet sınavları Yunanca’nın yanı sıra Türkçe de mülâkat yapılabilecek. 
- Vatandaşa devletle ilgili işlerinde yardımcı olan “Vatandaşa Hizmet Merkezleri”nde (KEP) Türkçe bilen eleman alınacak. 
- Batı Trakya’daki Türk okullarına öğretmen yetiştiren Selanik’teki Özel Pedagoji Akademisi (SÖPA) Selanik Üniversitesi’ne bağlanacak. Mezunlar üniversite diploması alacak. Böylelikle SÖPA’dan mezun öğretmenler çok daha birikimli olacak.
- Papandreu ayrıca, yaklaşık 50 yıl sonra Batı Trakya Türk vakıfları yönetimi için seçim yapılması için süreci başlatacağını ve cami onarımı ile yeni cami inşası için bürokratik engellerin kaldırılmasına çalışacağını belirtti.
Müftü seçimi konusunda ise “Her görüşü dinlemeye hazır olduğunu” söylemekle yetindi.
Türk azınlığın İskeçe ve Gümülcine milletvekilleri Çetin Mandacı ile Ahmet Hacıosman, Papandreu’nun açıklamalarından son derece mutlu olduklarını belirttiler.

Karagöz rövanşına hazırlık

Unesco’nun geçen yıl gölge oyunu Hacivat ve Karagöz’ü “Türklerin kültürel mirası” olarak tescil etmesini bir türlü hazmedemeyen Yunanlılar “Karagiozis” (Yunanca Karagöz) sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek rövanşa hazırlanıyor.
6 Mart’ta yapılacak İskeçe Karnavalı’ndaki geçit töreninden bir gün önce Guinness Rekorlar Kitabı temsilcisinin huzurunda 13.5 x 8.5 metrelik bir Karagöz maskesi teşhir edilecek. Mavi ve beyaz renkli Karagöz maskesinin “dünyanın en büyük maskesi” olarak Guinness’e girmesi hedefleniyor. Karagöz patentini Türkiye’ye tescil ettirmesine “Karagiozis’i Türkleştirdiler” ve “Karagiozis’e Türk pasaportu verdiler” şeklinde başlıklarla Unesco’ya tepki gösteren Yunan medyası, bu maske sayesinde rövanşın alınabileceğini öne sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle