GeriDünya Yolsuz başkanın sonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yolsuz başkanın sonu

Endonezya Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid, kendisini azletmeye hazırlanan parlamentoyu feshetmeye kalkınca kendi ipini çekti. Olağanüstü toplanan parlamento, yetersizlik ve yolsuzlukla suçlanan Vahid'i görevden aldı, yerine kadın yardımcısı Megavati Sukarnoputri atandı.

Abdurrahman Vahid, çok değil 21 ay önce büyük umutlarla göreve geldi. 32 yıl ülkeyi demir yumrukla yöneten Suharto'nun devrilmesinin ardından ülkenin ilk seçilmiş başkanı olan Vahid, birleştirici olacak, ülkeyi demokratikleştirecek, yolsuzluklarla mücadele edip, ekonomiyi düzlüğe çıkaracaktı. Ancak felçli olduğu için zorlukla yürüyen, gözleri büyük ölçüde görmeyen Vahid kısa sürede umutları söndürdü. Yolsuzluk suçlamalarıyla kendisini azletmek isteyen parlamentoyu feshetmeye kalkan Vahid, sallanmakta olan koltuğunu tamamen kaybetti.

Vahid, dün sabah erken saatlerde olağanüstü hal ilan edip, azili görüşmeye hazırlanan parlamentoyu fesh ettiğini ve yakında seçimlere gidileceğini açıkladı. Anayasa Mahkemesi, ordu, polis ve meclis, Vahid'in kararnamesini tanımadı.

Abdurrahman Vahid, başkent Cakarta'daki başkanlık sarayında uyurken, meclis Vahid'i görevden almak için apar topar toplandı. Sonuçta çokluk oyuyla Vahid azledildi. Yerine ise 54 yaşındaki kadın yardımcısı Megavati Sukarnaputri getirildi. Vahid'in henüz ne yapacağı belli değil.

30 milyon üyesi bulunan ülkenin en büyük İslami kuruluşunun liderliğinden cumhurbaşkanlığına seçilen Vahid'in karara direnmesi halinde ülkede gerginlik çıkmasından endişe ediliyor. Şimdiye kadar başkanlık konutunun önünde Vahid'e destek amacıyla 300 kişilik bir eylemcinin yaptığı gösterinin dışında ülkede ciddi hareketlenme yaşanmadı.

Başkanlık Sözcüsü Yahya Staquf, ‘Vahid görevde kalacak. Başkan, olağanüstü halle ilgili yayınladığı kararnameyi ülkeyi kurtarmak için ilan edilmiş bir cihata benzetiyor’ dedi. Sözcü, ‘Başkan ülkeyi bir arada tutmak için gerekli eylemleri yapacaktır’ diye konuştu.

Vahid'in görevden alınmasının ardından Megavati ülkenin 4'üncü cumhurbaşkanı olarak yemin ederek göreve geldi. Megavati, ülkesini düzlüğe çıkarmak için elinden geleni yapacağını söyledi. Siyasi sahnede hareketli saatler yaşarken, uzun bir süredir zor günler yaşanan ekonomi de canlandı. Ülkenin iyice değer kaybeden para birimi rupiah % 10 oranında değer kazandı, borsa son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yeni başkan Sukarno'nun kızı

MEGAVATİ Sukarnoputri, bağımsızlığını kazandıktan sonra Endonezya'nın ilk cumhurbaşkanı olan Sukarno'nun kızı.

Babasının izinde ülkenin önemli siyasi liderlerinden biri haline gelen 54 yaşındaki Megavati, parlamentoda en çok temsilcisi bulunan Endonezya Demokratik Mücadele Partisi'nin (PDI-P) Başkanı.

Suharto Yönetimi'nin son döneminde siyasi mücadelesiyle muhalifleri yanına çeken ve ülkenin demokratikleşme hareketinin sembollerinden biri haline gelen Megavati, 1999 yılında seçimlerde gösterdiği başarıyla da güçlü bir halk desteği olduğunu ispatladı.

Başkanlık için yeterli siyasi deneyime sahip olmadığı öne sürülen Megavati'yi özellikle kentlerdeki yoksul kesim, işsizler, öğrenci ve düşük ücretle çalışan işçi kesimi destekliyor.

Meraklı bekleyiş

Vahid- Meclis- Ordu üçgenindeki gerginliği halk TV'lerden izledi.

Meclisin zaferi

Yolsuzluk nedeniyle Vahid'i azleden Meclis'te sevinç yaşandı.

Başkan Megavati

Hastalıklı Vahid'in yerine atanan Megavati yemin etti.

Borsa uçtu

Vahid gidince borsa son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Askerden destek

Asker, Abdurrahman Vahid'in azli için Meclise destek verdi.

Sürekli uyudu

Halk hareketiyle devrilen Suharto'nun yerine geldiğinde demokrasi ve ekonomik kalkınma vaadinde bulunan Vahid iktidarda kaldığı 21 ay boyunca uyudu ve aciz bir lider imajı çizdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle