GeriDünya Yollar yarıldı, evler çöktü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  49
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yollar yarıldı, evler çöktü

Yollar yarıldı, evler çöktü
refid:6899314 ilişkili resim dosyası

Japonya bu sabahki 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra şimdi de 6,6 ile sarsıldı. Evler çöktü, yollar yarıldı. 6 kişi öldü. Nükleer tesiste su sızıntısı olduğu iddia ediliyor.

Depremde yollar çöktü, evler yıkıldı/Foto-galeri

Japonya'da bugün meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısının 6'ya yükseldiği, bölgede 5,6 büyüklüğünde bir artçı sarsıntının olduğu bildirildi.

Japon yayın kuruluşu NHK, Kaşivazaki kentindeki yüzlerce evin zarar gördüğü depremde 700'den fazla kişinin de yaralandığını kaydetti. Bölgede 5,6 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı kaydedildiği bildirildi.

Kent sakinleri, ilk sarsıntının yaklaşık 20 saniye sürdüğünü ve "çok fazla korktuklarını" aktarıyor.

Yer sarsıntısında otomatik olarak kapandığı belirtilen Kaşivazaki'deki nükleer santralde çıkan yangının da kontrol altına alındığı kaydedildi. Şehirdeki yaklaşık 2000 kişinin evlerinden tahliye edildikleri bildirildi.

Depremin merkez üssünün, Niigata eyaletinin 60 kilometre güneybatısı açıklarında, yerin 10 kilometre altında olduğu bildirilmişti.

6,6 ŞİDDETİNDE YENİ DEPREM
 
Japon meteoroloji ajansının bildirdiğine göre, ülkenin orta  kesimlerindeki Niigata'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden  birkaç saat sonra batıdaki Kyoto bölgesinde 6,6 büyüklüğünde yeni bir  yer sarsıntısı meydana geldi. Bu depremde can ve mal kaybı olup olmadığıyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı.

NÜKLEER SU SIZINTISI VAR

Büyüklüğü önce 6,6 olarak açıklanan ve daha sonra 6,8 olduğu bildirilen deprem nedeniyle Kaşivazaki-Kariva nükleer tesisinde yangın çıktığı ve herhangi bir nükleer sızıntının olmadığı bildirilmişti. Ancak son gelen haberelere göre santralin bir reaktöründe nükleer su sızıntısı tespit edildi. Santralın sahibi olan Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketinin bir sözcüsü, depremden sonra bir reaktörden nükleer madde içeren su sızıntısı olduğunu söyledi. Sızıntının insanlara ve çevreye zarar verip vermediği konusunda bir açıklama gelmedi.

Japon Meteoroloji Ajansı, yerel saatle 10.13'te (TSİ 04.13) meydana gelen depremin merkez üssünün, Niigata eyaletinin 60 kilometre güneybatısı açıklarında, yerin 10 kilometre altında olduğunu bildirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle