Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yoksa ’Big One’ mıydı

  Hürriyet Haber
  11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak, Filistin ve Lübnan krizi nedeniyle ABD ve en yakın müttefiki İngiltere büyük bir tepki çekerken, dün Londra’dan ABD’ye giden yolcu uçaklarını hedef alan eşzamanlı büyük bir saldırının engellendiği açıklandı.

  El Kaide’nin işi olabilir

  6 ile 10 arasında uçağı hedef alan terör saldırısında 11 Eylül’den bile daha fazla kişi hayatını kaybedebilirdi. Planla ilgili 24 kişi gözaltına alındı. Heathrow’daki kaos yüzünden seferler sekteye uğrarken, uzmanlar 11 Eylül’den bu yana beklenen "Big One"ın (Büyük Saldırının) engellenmiş olabileceğini söylediler.

  LONDRA’da geçen yıl 7 Temmuz’da yaşanan metro saldırılarının ardından dün İngiltere semalarında alarm verildi. Önceki gün gelen bir ihbar üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, Londra’dan ABD’ye gidecek olan uçakları havada patlatmaya yönelik büyük bir katliamı engellediklerini açıkladılar.
  /images/100/0x0/55eb685ef018fbb8f8bf2318
  24 kişi gözaltında

  Aylardır terör hücrelerini takip eden İngiliz polisi, Londra, Birmingham ve Thames Vadisi bölgesinde yaşayan 24 kişiyi gözaltına aldı. İngiltere İçişleri Bakanı John Reid, "Birçok uçağı havada infilak ettirmeye yönelik çok önemli bir komplonun" engellendiğini açıkladı. Reid, polisin, eylemin baş aktörlerini tutukladığından emin olduğunu söyledi.

  Londra Metropolitan Polis Teşkilatı’nın terörle mücadele birimi şefi Peter Clarke, önceki akşam kritik bir aşamaya gelinmesi üzerine harekete geçildiğini söyledi.

  İngiliz yetkililer, tüm zanlıların İngiltere vatandaşlığı bulunduğunu ve çoğunun Pakistan asıllı olduğunu belirtti. Pakistan istihbarat örgütünün de, İngiliz gizli servisiyle işbirliği yaparak saldırının önlenmesini sağladığı, bu ülkede de bazı şüphelilerin gözaltına alındığı bildirildi.

  Hedef Amerikan uçakları

  İngiltere’deki operasyon yüzünden ABD’de de üst düzeyde alarma geçildi. İngiltere’den gelecek uçaklar için ilk kez ’kırmızı alarm’, diğerleri için ise ’turuncu alarm’ verildi. Amerikalı terör uzmanlarına göre saldırının hedefi United Airlines, American Airlines ve Continental Airlines havayolları şirketlerine ait olan ve başta New York, Washington ve San Francisco olmak üzere beş büyük Amerikan şehrine giden uçaklardı. 11 Eylül saldırılarında da Amerikan uçakları kaçırılmış ve dev yakıt depolarıyla müthiş bir silaha dönüştürülmüştü. Fakat bu kez teröristlerin pilotluk eğitimi almadığı ve planlarını gerçekleştirmeleri durumunda uçakları gökyüzünde patlatmakla "yetinecekleri" belirtildi.

  El bagajlarına yasak

  Patlayıcıların el bagajlarıyla uçaklara sokulacağı anlaşılınca başta Heathrow olmak üzere Stansted ve Gatwick havalimanlarında alınan güvenlik önlemleri uçuşları felç etti. Geçen yıl 7 Temmuz’da Londra metrosuna yönelik saldırıda El Kaide ev yapımı bombalar kullanmış ve 56 kişi ölmüştü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı