GeriDünya Türk dostu Alman siyasetçi, yoğun bakımda belediye başkanı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk dostu Alman siyasetçi, yoğun bakımda belediye başkanı oldu

Türk dostu Alman siyasetçi, yoğun bakımda belediye başkanı oldu

Almanya'nın Köln kentinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden bir gün önce Frank S.'in boynundan bıçakla yaraladığı bağımsız aday Henriette Reker (58) belediye başkanı seçildi. Bıçaklı saldırıda nefes borusu zarar gören ve tedavisi Köln Üniversitesi Kliniği'nde devam eden Reker, seçimde oyların yüzde 52'sini almayı başardı. Reker, Türk ve göçmen dostu olarak tanınıyordu.

ALMANYA’nın Köln kentindeki belediye başkanlığı seçimlerini, kampanyası sırasında bıçaklı saldırıya uğrayan ve ağır yaralanan Henriette Reker kazandı. Mültecilere yönelik yardım kampanyalarına aktif destek sunan ve göçmenlere sıcak mesajlar veren 58 yaşındaki siyasetçi ve seçim kampanyasının dört çalışanı önceki gün Frank S. adlı bir Neo-Nazi’nin bıçaklı saldırısına maruz kaldı. Boğazından yaralanan Reker, dün düzenlenen seçimler sırasında tedavi gördüğü Köln Üniversitesi Kliniği’nde oyunu kullandı. Oyların yüzde 52’sini alan Reker Köln’ün yeni belediye başkanı oldu.  

Türk dostu Alman siyasetçi, yoğun bakımda belediye başkanı oldu

SALDIRGAN NEO-NAZİ

Katılımın yüzde 39,7 olduğu seçimde Henriette Reker’in rakibi Sosyal Demokrat Parti SPD’li Jochen Ott’un oy oranı yüzde 32’de kaldı. Reker’in hastanede olması nedeniyle seçim sonuçları belli olduğunda Köln Belediyesi’nde herhangi bir kutlama yapılmadı. Alman basınına göre işsiz olan ve sosyal yardımla geçinen 44 yaşındaki saldırgan Frank S. 1990’lı yıllarda Özgürlükçü Alman İşçi Partisi içinde aktifti. Irkçı çizgideki parti, şiddeti teşvik ettiği için Almanya’da yasaklandı. Polise direnmeden teslim olan saldırgan, ilk ifadesinde Almanya’nın mültecilerle ilgili politikalarını eleştirdi. İnternette Almanya’nın Müslümanlaştığını iddia eden Frank S.’nin Reker’i göçmenlere yönelik desteği nedeniyle hedef seçtiği belirtiliyor. Öte yandan Reker’in saldırıya uğraması önceki gün Köln’de 8 bin kişinin katıldığı bir eylemle kınandı. 

Türk dostu Alman siyasetçi, yoğun bakımda belediye başkanı oldu


Yorumları Göster
Yorumları Gizle