GeriDünya ‘Yobel’ çok özel sembol
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Yobel’ çok özel sembol

B'NAI Brith adlı Musevi kuruluşu tarafından Ecevit'e hediye edilen boynuzun, Yahudiler için önemli bir anlamı vardır.

Yahudiler'in en büyük bayramı olan ‘Yom Kipur-Büyük Tövbe’ sırasında, halkı toplamak için, binlerce yıldır, yaban keçisinin boynuzundan yapılan özel bir boru kullanılır. 27 saattir oruçlu olduğu için kurumuş ağzıyla bu boruyu çalabilmek, borudan çeşitli anlamlara gelen sesler çıkarabilmek büyük bir maharet ister. Sadece Yom Kipur'da çalınan bu boynuzdan boru, Yahudiler için çok kıymetli bir semboldür.

Bir iddiaya göre, bundan binlerce yıl önce, Yahudiler, 50 yılda bir ‘Büyük Tövbe’ yılı kutlardı. Tanrı, bu yıl dua eden, dinlenen kullarının gühanlarını, kefaletlerini affederdi. Büyük umutlarla, şükran dualarıyla geçirilen bu yılın başladığı da, halka ‘Yobel’ adı verilen boynuzdan yapılma bir boru çalınarak ilan edilirdi. (Fransızca'dan diğer dillere geçen ve asıl anlamı ‘büyük mutluluk’ olan jübile kelimesi, İbranice'deki bu Yobel'den gelir. Hıristiyan dininde jübile, eski Yahudi inancında olduğu gibi, günahların hacca giderek affedildiği yıldır.)

MICHELANGELO'NUN BOYNUZLU MUSA'SI

Yahudiliği ilgilendiren bir de meşhur ‘Boynuz tartışması’
vardır. İtalyan ressam ve heykeltraş Michelangelo ünlü heykelinde Hz. Musa'yı neden boynuzlu göstermiştir? Bir iddiaya göre, bu tarihi hatanın sorumlusu Tevrat'ı yanlış tercüme eden Aziz Jerom'dur. Tevrat'ı İbranice'den Latince'ye çevirirken, Tanrı'dan emir aldıktan sonra Tur Dağı'ndan inen Musa'nın ‘Yüzü ışıl ışıldı’ yerine (İbranice bir kelimeyi yanlış anladığından) ‘Boynuzları vardı’ diye tercüme etmiştir. Hıristiyan dünyası Aziz Jerom'un tercüme ettiği Tevrat'ı esas aldığından, Michelangelo da Musa'nın başına iki boynuz kondurmuştu.

Aslında, boğa, koç ve teke gibi hayvanlar ve boynuzları, bütün dinlerde ve kültürlerde, gücü, iktidarı ve mücadeleciliği temsil etmektedir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle