GeriDünya Yırtık don olayı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yırtık don olayı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde dün bir Türk parlamenterin Yunan parlamenteri 'yırtık dondan çıkar gibi' lafıyla eleştirmesi, günün konusu oldu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda Türk ve Yunan parlamenterler arasında ilginç tartışmalar yaşandı. Türk Parlamenter Cevdet Akçalı'nın, Yunan Parlamentere 'Yırtık dondan çıkar gibi' benzetmesi, AKPM toplantılarının konusu haline geldi.

Yunanistan'ın Komünist Parti üyesi Efstratios Korakas'ın, Genel Kurul'da tartışmaların hemen hemen tümünde, konu ilgisiz olsa da Türkiye ve Kürt sorununa bağlayan konuşma yapması, Türk Parlamenterleri çileden çıkardı. AKPM'deki Türk heyetinin başkanlığını yürüten bağımsız milletvekillerinden Cevdet Akçalı söz alarak, Korakas'ın bu türlü konuşmaları 'alışkanlık' haline getirdiğini, her seferinde Yunan politikacının sözlü saldırılarına cevap verilmeye kalkılması halinde AKPM'nin işlev göremeyeceğini belirterek, 'Biz de bu kişilere yönelik bir benzetme vardır. Ama bunu söylemeye terbiyem müsaade etmiyor' diyerek sözlerine son verdi.

AKPM'de yer alan 200'ü aşkın Avrupalı Parlamenterler, Akçalı'nın sözünü ettiği ve Türkçedeki benzetmeyi öğrenmek üzere, hem Akçalı'nın hem de salonda bulunan CHP Milletvekili Ali Dinçer'in etrafını sardılar. Akçalı'nın sözünü ettiğini benzetmenin, 'yırtık dondan çıkar gibi...' olduğu, Genel Kurulun resmi tutanaklarında yer almadı ama, kulislerde tüm Avrupalı parlamenterlere iletilmiş oldu. Benzetmeyi öğrenen Yunan Parlamenter Korakas ise, 'Bizde de buna benzer bir söz var' diyerek kendisine yöneltilen sözleri gülerek karşıladı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle