Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yine kar faciası 56 kişi öldü

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya’da, iki yıl önce çatısı çöken bir eğlence parkının mimarının yaptığı alışveriş merkezi de aşırı kar birikmesi yüzünden yıkıldı.

  Bizi kurtarın mesajları

  RUSYA’nın başkenti Moskova’daki Baumanskaya çarşısının çatısı, sabah 5.30 sularında açılış hazırlıkları yapılırken aniden çöktü. 56 kişinin öldüğü faciada 32 kişi de yaralandı. Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov, enkaz altında kalan 200’e yakın Azeri, Gürcü ve Ermeni işçinin kurtarılması için hemen olay yerine geldi. Hayatta kalan kazazedeler, enkaz altından cep telefonu mesajlarıyla yardım istedi.

  Çatı 2 bin metrekare

  Lujkov, "Baumanskaya pazarı 30 yıllık bir yapı. Eski olduğunu söylerken yıpranmıştır demek istemiyorum. Facianın nedeni büyük olasılıkla Moskova’da iki günden beri devam eden şiddetli kar yağışı. 2 bin metrekare çatı konstrüksiyonunda karın temizlenmesi zor. Çatıdaki birkaç yuvadan kar suyunun kendiliğinden akıp gitmesi gerekiyordu. Soruşturma devam edecek" diye konuştu.

  Sabıkalı mimarın

  Çarşıdaki çatının çökmesinden sonra mimarın kim olduğu araştırıldığında ortaya ilginç bir isim çıktı. Bu yapının da, 14 Şubat 2004’te çatısı çöken, Moskova’daki Transvalpark eğlence merkezi projesini yapan Nadar Konçeli tarafından hazırlandığı ortaya çıktı. Moskova’daki benzer asma çatılı tüm yapılar yeniden mukavemet kontrolünden geçirilmeye başlandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı