GeriDünya Yılmaz'ın Strasbourg çıkarması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz'ın Strasbourg çıkarması

Başbakan Mesut Yılmaz, Avrupa Konseyi zirvesine katılmak üzeri yarın Strasbourg'a geliyor. Avrupa Konseyi üyesi 40 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılacağı zirvede Yılmaz'ın ikili temaslarda bulunacağı bildirildi. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile özel bir yemeğe katılacak olan Yılmaz'ın, zirvede ayrıca bir konuşma yapması bekleniyor. Başbakan'a Strasbourg zirvesinde Dışişleri Bakanı İsmail Cem de eşlik edecek.

Zirvede Avrupa Konseyi'nin demokrasi ve insan haklarına yönelik değerlerine bağlılıklarını ifade edecekleri ve bu alanda yeni eylem planını onaylayacakları duyuruldu. Terörizm, yolsuzluk, kara para ve uyuşturucu ile mücadele alanında 40 ülkenin ortak bir eylem planına imza atacakları ve bu alanda ortak çaba göstermek için karar alacakları bildirildi.

Irkçılık ve yabancı düşmanlığının da ele alınacağı toplantıda, Avrupa'nın giderek ‘‘kanayan yarası’’ olarak tarif edilen bu alanda 1993 yılında yapılan Viyana'daki zirvede alınan kararların uygulanmasıyla ilgili gelişmeler değerlendirilecek. 10-11 Ekim tarihlerinde yapılacak olan zirvede ayrıca Mesut Yılmaz'ın ikili temasları da yer alıyor. Yılmaz'ın bu çerçevede Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin çeşitli görüşmeler yapması ve AB'nin Aralık ayında genişlemeyle ilgili vereceği karar öncesinde AB üyesi ülkelerle bu konuda görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle