Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yılmaz Ortadoğu'da arabulucu

  Hürriyet Haber
  09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ürdün, İsrail ve Filistin'i kapsayan 3 günlük gezisinin son durağında Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'la bir araya gelen Başbakan Mesut Yılmaz, Arafat'a İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ‘karşılıklı olarak barış sürecini hızlandıralım’ mesajını iletti. Türkiye'nin Ortadoğu barışında daha aktif bir role soyunduğunu ortaya koyan Yılmaz, bu ziyaretinde Suriye'ye ikinci kez çatarak ‘Bölgede düşmanlık yapan bir ülke varsa, o da bölücü terör örgütünü destekleyen Suriye’dir' dedi.

  Yılmaz, Ramallah'ta bir araya geldiği Arafat'la Ortadoğu ilişkilerinden Türkiye'nin Filistin'e ekonomik yardımına kadar çeşitli konuları ele aldı. Yılmaz, Netanyahu'nun İsrail'in Batı Şeria'nın % 13'lük bölümünden çekilmesine ilişkin ABD planına sıcak baktığını bildirirken, Arafat'ın, ‘İsrail açısından Türkiye çok önemli, Netanyahu size kulak verir’ dediği öğrenildi.

  İki liderin düzenlediği ortak basın toplantısında Yılmaz, barış sürecinin tıkanmasından Filistin'in büyük bir zarar gördüğünü ve ziyaret sırasında kendilerini daha önceleri vaadedilmiş olan 50 milyon dolarlık yardımdan 1 milyon dolarının verildiğini söyledi. Yardımın gelen kalan miktarı için önümüzdeki günlerde Filistin Planlama ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Nabil Şaas başkanlığında bir heyet Türkiye'ye gelerek Eximbank yetkilileriyle temas kuracaklarını kaydetti.

  Yılmaz, ayrıca Filistinlilerle üç anlaşma imzalandığını söyledi. Bunlar çevre, gençlik ve spor ve standartizasyon anlaşmaları. Ayrıca eğitim ve turizm konularında işbirliği gündeme geldi. Hrıstiyanlığın 2000'inci yılı dolayısıyla Beytüllehem 2000 diye tur düzenlemeye hazırlanan Filistin ile Anadolu 2000 adı altında inanç turu inanç turu organize edecek Türkiye karşılıklı işbirliği kararı aldılar. Ayrıca Arafat, El Halil'de görev alan Türk birliği dolayısıyla Mesut Yılmaz'a teşekkür etti.

  Ürdün ve İsrail'de basına İngilizce hitap eden Yılmaz'ın Ramallah'ta Türkçe konuştuğu dikkat çekti. Yılmaz'a basın toplantısında Suriye'nin geziye gösterdiği tepkisi sorulması üzerine Başbakan, ‘Suriye’nin bizim Ürdün, İsrail ve Filistin'i kapsayan gezimizi eleştirmesini kaale almamız söz konusu değil. Düşmanlıktan sözedilirse, büyüteç altına alınması gereken ülke, bölücü terör örgütüne destek veren Suriye'dir' dedi.

  Üçlü ittifak meğer depreme karşıymış

  Yunanistan-Ermenistan-İran arasında oluşturulan üçlü ittifak mekanizması çerçevesinde dün Tahran'da gerçekleştirilen toplantıya katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos, Türkiye-İsrail işbirliği konusunda tatsız imalarda bulundu. Türkiye-İsrail işbirliğinin bölgede yarattığı tedirginliğin üzerine giden Pangalos, ‘Türkiye ve İsrail Birleşmiş Milletler kurallarını çiğnememelidir’ dedi.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın İsrail'i ziyaretine karşı kuşkulu bir yaklaşım sergileyen Pangalos, Yunanistan-Ermenistan-İran işbirliği konusunda ise çok masum bir tablo çizdi. Tahran yolunda gazetecilere konuşan Pangalos ‘Aramızda deprem ve doğal afetlerde işbirliği örneği gibi insani konularda, kültürel ve ekonomik alanlarda işbirliğini geliştirmek arzusundayız’ dedi. Üç ülke 1995 yılında aralarındaki işbirliğini geliştirme kararı almışlar, dışişleri bkanlarının ilk toplantısı geçen yıl Atina’da yapılmıştı.

  GEZİ NOTLARI

  Çok yürekli bir başbakanınız var

  Başbakan Yılmaz'ın Suriye'ye çatması Filistinli gazetecilerde şaşkınlık ve memnuniyet yarattı. Gazeteciler, ‘Çok yürekli başbakanınız var. Ortalığı karıştıracak’ dedi.

  Netanyahu'nun önceki gece Yılmaz onuruna verdiği yemekten sonra Yılmaz çiftinin, İsrail Başbakanı'nın konutunda Netanyahu çiftiyle kahve içtikleri öğrenildi. Buluşma 4 saat sürdü.

  Başbakan Yılmaz, Arafat ile görüşürken Filistin'in first ladysi Süha Arafat, Vatikan'da resmi bir ziyarette olduğu için Berna Yılmaz, 1988 yılında Tunus'ta öldürülen FKÖ'nün iki numaralı lideri Abu Cihad'ın karısı Um Cihad tarafından ağırlandı.

  70 bin tirajlı El Kuds Gazetesi ise Yılmaz'a tepki gösterdi. Gazete Başbakan'ı kadın kılığında gösteren bir karikatür yayınladı. Karikatürde İsrail bayrağından yapılmış bir elbise giyen Yılmaz'a Arap bir şarkıcı, ‘Hangi şarkıyı istersiniz’ diye soruyor. Yılmaz da ‘İsrail marşı’ diyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı