Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yılmaz Ortadoğu barışı için devrede

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, İsrail ile Filistin arasındaki barış anlaşmasının tıkanma noktasına geldiği günlerde bölgeyi ziyaret ediyor. Yılmaz Türkiye'nin barış sürecinde daha aktif bir rol üstlenmesini önerecek.

  Ürdün ve İsrail'e üç günlük resmi gezisine bugün başlayan Başbakan Mesut Yılmaz Ortadoğu barış sürecinin tıkandığı kritik günlerde bölgeyi ziyaret ediyor.

  Kalabalık bir heyetle iki ülkeyi ziyaret edecek olan Başbakan Mesut Yılmaz, Yitzak Rabin ile Yaser Arafat'ın Beyaz Saray'da Ortadoğu barışı için el sıkışmalarının tam beşinci yıldönümünde bölgeye gelirken tablo şöyle:

  13 Eylül 1993 tarihinde yürürlüğe giren Oslo Anlaşması'nın beşinci yıldönümünde taraflar arasında büyük bir karamsarlık hakim. Özellikle, Filistin tarafı Yitzak Rabin'in suikaste kurban gitmesinden sonra barış sürecinin büyük bir darbe yediği görüşünde. Oslo Anlaşması'na göre, 4 Mayıs 1999 tarihinde sona erecek beş yıllık özerklik döneminden sonra Filistin Devleti'nin kurulması beklentisinde olan Filistin tarafı İsrail'in buna hazır olmadığının farkında. İsrail şimdiye kadar Gazze'nin yüzde 60'ını, Batı Şeria'nın büyük kentlerini ve El Halil'in büyük bir bölümünü boşalttı; ayrıca Batı Şeria'daki 400 köyün sivil idaresini Filistinlilere devretti. Ne var ki bu adımlar, ne Filistinlileri bağımsızlığa daha fazla yaklaştırdı, ne de İsrail'e kendi güvenliğini sağlama imkanı verdi. Gazze ve Batı Şeria'daki 144 yahudi yerleşim merkeziyle pozisyonunu güçlendiren Netanyahu, Arafat'ın hem radikal dinci militanlara baskı uygulamasını, hem de Filistin Anayasa'sındaki İsrail'in yok edilmesi maddesini iptal etmesini istiyor.

  Bu arada, taraflar arasında görüşmeler uzun zamandan beri, İsrail'in Batı Şeria'nın yüzde 13 bir bölümünü daha boşaltması konusunda düğümlenmiş durumda. Aylardan beri barış süreciyle ilgili tartışmalara müdahele etmeyen ABD ise, Ortadoğu temsilcisi Dennis Ross'u önümüzdeki çarşamba günü bölgeye gönderiyor.

  BARIŞ SÜRECİ

  Bu yüzden, Başbakan Mesut Yılmaz'ın barış sürecinin kritik bir noktada olduğu bir dönemde bölgeyi ziyaret etmesi ayrı bir önem taşıyor. Diplomatik çevrelere göre, Yılmaz'ın bu ziyaretinde hem İsrail, hem Filistin tarafına Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinde daha aktif bir rol üstlenmesini önermesi bekleniyor. Aynı çevreler, Türkiye'nin ABD'nin bölgede izlediği politikaya uygun çözüm önerileri getirebileceğini belirtiyorlar.

  Yılmaz, Ürdün'ü ziyareti sırasında kanser tedavisi gören Kral Hüseyin'e vekalet eden Veliaht Prens Hasan Bin Tallal, Başbakan ve Savunma Bakanı Fayez Taravneh ile biraraya gelecek. İsrail'de ise Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Benjamin Netanyahu, Ramallah'da Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile görüşecek. Ramallah'ta yapılacak heyetlerarası görüşmelerde Filistin ile Türkiye arasında çevre, gençlik ve spor gibi anlaşmalara imza atılması bekleniyor.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı