Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yılmaz’ın BM çıkarması

  Hürriyet Haber
  23.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, BM'nin 53'üncü dönem toplantılarında gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor. Dün New York'a gelen Başbakan Mesut Yılmaz, yarın BM'de konuşacak. Yılmaz'a Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner, Enerji Bakanı Cumhur Ersümer ve üst düzey bürokratlarla diplomatlar eşlik ediyor.

  Dün akşam New York'un ünlü Plaza Hoteli'ne yerleşen Yılmaz, BM'de yapacağı konuşmasının yanısıra New York'ta bazı temaslarda da bulunacak. Yılmaz, Beyaz Saray ve ABD Kongresi yetkilileriyle, İsrail, Ürdün, Norveç, İngiltere, Fransa, Pakistan ve Hindistan'ın üst yöneticileriyle bir araya gelecek. Başbakan, Türkiye'nin 2000 yılında BM Güvenlik Konseyi'ne tam üyelik gayretleri çerçevesinde de New York'ta lobi yapacak.

  BM'deki konuşmasında Türkiye'nin genel politikalarını özetleyecek Yılmaz'ın S-300 sorunu, Kıbrıs, Türkiye'nin AB ile donma noktasındaki ilişkileri, Türk-Yunan sorunları, Amerika ile ilişkiler, Bosna, Kosova, Arnavutluk'ta Türkiye'nin barış girişimlerine katkıları, Ortadoğu barış süreci ve Türkiye'nin insan hakları konusunda kaydettiği aşamalarla ilgili net mesajlar vermesi bekleniyor. Yılmaz'ın PKK sorunu, teröre destek veren ülkeler, Ermeniler'in sözde soykırımı iddiaları, radikal dinci akımlar konusunda sert açıklamalar yaparak BM platformunda dünya kamuoyunu Türkiye hakkında objektif olmaya çağırması bekleniyor. Bu arada Yılmaz'ın ekonomi ve enerji bakanları da IMF, Dünya Bankası ve Amerikalı yetkililer ile görüşmeler yapacak.

  27 Eylül'de Meksika'ya geçecek olan Yılmaz, burada da Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne üye olması konusunda yetkililerden destek isteyecek. New York'ta Sakıp Sabancı'nın Metropolitan Müzesi'nde sergilenen hat, ferman ve eski kuranlardan oluşan sergisini de gezecek Yılmaz'ın, ayrıca Cumhuriyet'in 75'inci yıldönümü nedeniyle Nükhet Duru ve Modern Folk Üçlüsü'nün vereceği konseri de izlemesi bekleniyor. 29 Eylül'de yurda dönecek olan Başbakan'ın, ayrıca Mehmet Kutman'ın sahibi olduğu Global Securities'de bir konuşma yapması bekleniyor.

  Başbakan'dan iki gün önce New York'a gelen Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise yoğun temaslarda bulunarak, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi adaylığı girişimlerine destek arıyor. Cem, 27 Eylül'de Kanada'ya geçerek burada da bir dizi görüşme yapacak. Yılmaz ve Cem'in, Amerika'da son dönemlerde Türkiye'ye desteğini gittikçe arttıran etkin Yahudi lobileri ile de biraraya gelmesi bekleniyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı