GeriDünya Yıldız savaşları başka yıla kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldız savaşları başka yıla kaldı

ABD Başkanı Bill Clinton, daha fazla denemeye ihtiyaç olduğunu belirterek, ulusal füze savunma sisteminin (NMD) uygulanmasının ertelendiğini söyledi.

Başkanlık görevinden Ocak ayında ayrılacak olan Clinton, Georgetown Üniversitesi’nde yaptığı bu açıklamayla, NMD’nin uygulanıp uygulanmamasına yönelik kararı yeni ABD Başkanı’na bırakmış oldu.

Sistemin teknolojik görünümüyle ilgili olarak ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ve zamana ihtiyaç olduğunu kaydeden Clinton, “Şu an için NMD’nin konuşlandırılmasına yetki vermemeye karar verdim“ dedi.

Clinton, en son Temmuz ayında yapılan NMD ile ilgili denemenin başarısız olması nedeniyle bugün için teknolojik anlamda yeterli güvenin bulunmadığını düşündüklerini söyledi.

Geçen bu zamanı da, NMD’nin konuşlandırılması durumunda ülkenin bütün ulusal güvenliğinin gerçekten güçlenip güçlenmeyeceğine emin olmak için kullanacaklarını belirten Clinton, sistemin 2006 ya da 2007 yılında kullanıma hazır hale gelebileceğini kaydetti. NMD’nin kullanımına yönelik ilk hedefler 2005 yılı olarak açıklanmıştı.

Avrupalı müttefikleri ve Rusya ile diplomatik temaslarda bulunmak istediğini belirten Clinton, „Karşı karşıya olduğumuz tehditleri reddetmiyorum. NMD konuşlandırılırsa, daha güvenli bir dünya kurulması için daha geniş bir stratejinin parçası olmalıdır“ diye konuştu.

Clinton, Kuzey Kore gibi ülkelerin uzun menzilli füzelerinin oluşturduğu tehditlerin, terörist grupların tehditleri gibi gerçek olduğunu ve arttığını ifade etti.

Başta Rusya ve Çin olmak üzere bazı ülkelerin şiddetle karşı olduğu bu sistemin hızla uygulanması ABD başkan adaylarından George Bush tarafından destekleniyor. Başkan yardımcısı ve yeni başkan adayı Al Gore ise bu konudaki görüşünü detaylı olarak açıklamamış ve varolan çalışmaların devam etmesinden yana olduğunu söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle