GeriDünya 'Yeter artık!'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  43
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yeter artık!'

'Yeter artık!'
refid:7579291 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, CNN'de katıldığı programda kendisine yöneltilen "Türkiye, K.Irak’ı ne zaman işgal edecek" şeklindeki soruyu önce düzeltti sonra da "30 binden fazla insanımız hayatını kaybetti. Yeter artık!” diye yanıtladı.

CNN’de Wolf Blitzer’in ‘Late Edition’ isimli programına konuk olan Washington Büyükelçisi Şensoy'a sunucu Blitzer, Türkiye’nin Kuzey Irak’ı ne zaman ‘işgal edeceğini’ sordu. Büyükelçi Şensoy, Blitzer’in ‘işgal’ ifadesini düzelterek Türkiye’nin önce bütün diplomatik ve barışçıl yöntemleri denediğini belirtti. Sorularında sık sık ‘Kürdistan’ ifadesini kullanan sunucu Blitzer Dişişleri Bakanı Rice’in Amerikan yönetiminin Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesini istemediğini vurgulayan sözlerini hatırlattı. Irak Hükümeti Sözcüsü Ali El Debbağ’ın Türk askerinin de Kuzey Irak’taki zor şartlarda PKK’yı durduramayacağına dair sözleri ve Blitzer'in “Kendi tarafınızdaki PKK faaliyetlerine son verememişken niçin PKK ile mücadele için Irak’a girmeyi düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Büyükelçi Şensoy PKK'lıların Türkiye’de eylem yapıp Kuzey Irak’a kaçtıklarını anlatarak, “30 binden fazla insanımız hayatını kaybetti. Yeter artık!” dedi.

Şensoy Irak Hükümeti'nin her şeyden önce Irak'ın kuzeyinde barınan PKK teröristlerine giden askeri ve gıda yardımının önlenmesi gerektiğini vurguladı. Blitzer, ABD tarafından kabul edilen Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı'nda yer alan, “Ermeni soykırımı Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915- 1921 yılları arasında tasarlanmış ve uygulanmıştır. Sınır dışı edilen 2 milyon Ermeni’den çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 1 milyon 500’ü sınırdışı edilmek suretiyle ölmelerine sebep olunmuştur. Hayatta kalmayı başaranlar ise 2 bin 500 yıllık tarihe sahip oldukları ana vatanlarından çıkarıldılar” ifadelerini hatırlatarak Türkiye’nin bu önergeye ne kadar kızgın olduğunu sordu.

Bu önergenin çok kötü bir fikir olduğunu ve 1948 BM Konvansiyonu'ndan sonra konuyla ilgili herhangi bir tartışma yaşanmamışken, bunun neden politik bir konu haline getirildiğinin anlaşılmadığını dile getiren Şensoy’un sözünü, “Soykırım yok mu diyorsunuz?’ sorusuyla kesen Blitzer’e Şensoy, bu konunun çözümü için her iki tarafın da bulunduğu tarih profersörlerinden oluşan bir kurulun araştırması gerektiğini vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle