GeriDünya Yeşiller: Rumlar "hayır" derse KKTC tecrit edilemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşiller: Rumlar "hayır" derse KKTC tecrit edilemez

Avrupa Parlamentosu'ndaki Yeşil Grup ve Liberal Grup temsilcileri, Rumların "hayır" ve Türklerin "evet" demesi halinde, KKTC'ye yönelik ekonomik ambargonun kalkması ve tanınması yönündeki baskıların artacağı uyarısında bulundular.

AP'deki siyasi gruplar, bugün düzenledikleri basın toplantılarında, Kıbrıs'ta referandum öncesi Rum kesiminin BM planına karşı olumsuz tavır almasından endişe duyduklarını bildirdiler.

Yeşil Grup Eşbaşkanı Daniel Cohn Bendit, Rumların ''hayır'', Türklerin ''evet'' demesi halinde, AB'nin KKTC'yle sürekli siyasi ve ekonomik ilişki kurmak için mekanizmayı oluşturması gerektiğini savundu.

AP'de yarın tartışılacak ve perşembe günü oylanacak tavsiye karar tasarısına bu yönde bir değişiklik önergesi sunan Bendit, Rumların referandumda olumsuz tavırlarının kesinleşmesi halinde, AB üyelerinin,BM nezdinde Türklere yönelik ekonomik ambargonun kaldırılmasını talep etmelerini istedi.

LİBERAL GRUP: ''BASKI ARTAR''

Liberal Grup Başkanı Graham Watson ise basın toplantısında yaptığıkonuşmada, Rumların ''hayır'', Türklerin ''evet'' demesi halinde, KKTC'nin tanınması yolundaki baskının artacağını söyledi.

Kıbrıs Rum kesimi liderliğini, BM planının kabul edilmesi konusunda gerekli siyasi iradeyi göstermemekle suçlayan Watson,  Rumların ''hayır'' demesi halinde KKTC'nin daha fazla tecrit edilemeyeceğini ve Türk yönetiminin meşrulaşması yolunda gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Watson, ''adada çözüm için ortaya çıkan tarihi fırsatın kaçırılmaması gerektiğini'' söyledi.

Sosyalist Grup Başkanı Baron Enrique Crespo, Yunanistan'da iktidara gelen sağ partinin Kıbrıs konusundaki politikasının hayal kırıklığı yarattığını bildirdi.

Avrupa Parlamentosu, Kıbrıs'ta taraflara referandumda ''evet'' demeleri çağrısında bulunan bir tavsiye karar tasarısını, yarın tartıştıktan sonra perşembe günü genel kurulda oylayacak.

SOLANA'DAN GÜVENCE

AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Annan Planı'nın reddedilmesi halinde sorunun çözümü için uzun bir süre yeni bir girişimin olmayacağının iyi anlaşılması gerektiğini savunarak "Avrupa (AB) planın uygulanmasını ve tarafların yükümlülüklerine sadık kalmalarını sağlamak için katkıda bulunacak" dedi.

AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, eski NATO Genel Sekreteri Javier Solana, Annan Planının reddedilmesi halinde sorunun çözümü için uzun bir süre yeni bir girişim olmayacağının iyi anlaşılması gerektiğini savunarak "Avrupa (AB) planın uygulanmasını ve tarafların yükümlülüklerine sadık kalmalarını sağlamak için katkıda bulunacak" dedi.

Javier Solana, International Herald Tribune gazetesinde yayınlanan "Avrupa, barışın kalıcı olmasını sağlayabilir" başlıklı yazısında 1 Mayıs'ın Kıbrıs'ın Avrupa ile bir randevusu olduğunu ancak bundan önce Kıbrıslıların 24 Nisan'da birbiriyle randevularının bulunduğunu belirtti.

Birleşik veya bölünmüş bir ada olarak AB'ye girme kararının Kıbrıslılara ait olduğunu kaydeden Solana, yazısında özellikle Annan Planının reddedilmesinin Kıbrıs'a faturasının ne olacağı üzerinde durdu. Annan Planının reddedilmesi halinde uzun bir süre yeni bir girişimin olmayacağının iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Solana, AB'nin Annan Planının uygulanması konusundaki rolüne değinirken de şöyle dedi:

"Kıbrıslılar çözüm planını kabul etmeye karar verirse, uygulaması, AB'den önemli bir çabayı gerektirecek. Avrupa bu zorluluğun karşısında gerekeni yapacak. Avrupa'nın mimarinin ilkeleri olan özgürlük ve adalet, güvenlik ve dayanışmaya saygı duyulacak. Avrupa, planın uygulanmasını ve tarafların yükümlülüklerine sadık kalmalarını sağlamak için katkıda bulunacak."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle