GeriDünya Yeşil Dalga geri döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşil Dalga geri döndü

Yeşil Dalga geri döndü
refid:12861437 ilişkili resim dosyası

ABD’nin Tahran Büyükelçiliği’ne yönelik baskının 30’uncu yıldönümünde İran yine karıştı. Hükümetin “Amerikan karşıtı gösteriler haricinde her tür toplantı yasak” açıklamasına rağmen, “ılımlı” muhalefet yine sokaklardaydı.

TAHRAN SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

İRAN’ın muhafazakar Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı destekleyen binlerce kişi, dün Tahran’daki ABD Büyükelçiliği önünde, 30 yıl önceki baskını andı. Hükümet destekli gösteride, “Amerika’ya ölüm” ve “İsrail’e ölüm” sloganları atılırken, dini lider Ali Hamaney’e destek verildi.

Resmi protesto dışında her tür organizasyon yasaklanmasına karşın, 12 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri ertesinde hile iddialarını şiddetle protesto eden “ılımlı” muhalefet de dünkü yıldönümünü fırsat bilerek sokaklara döküldü.

Diktatöre ölüm
İnternetten organize olan “yeşil devrimciler” Moskova Büyükelçiliği önünde toplandılar. Devrim Muhafızları’nın uyarısına kulak asmayan muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi de göstericiler arasındaydı. Protestolardan nasibini ilk alan, Ahmedinejad’ın “şaibeli zaferini” hemen tanıyan Rusya oldu. “Casus yatağı Moskova” sloganlarının ardından, “Diktatöre ölüm” ve “Katil Hamaney” sesleri duyuldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle