GeriDünya Yeryüzünün en tuhaf hayvanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  58
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeryüzünün en tuhaf hayvanı

Yeryüzünün en tuhaf hayvanı
refid:8892178 ilişkili resim dosyası

Ördek gagalı, memeli kürklü ve yılan gibi zehri olan hayvanın gen haritası çıkarıldı.

İşte en tuhaf hayvan...         

Bilim adamları, ördek gibi gagası, memeli  gibi kürkü ve yılan gibi zehri bulunan doğanın en ilginç hayvanı  "platypus"un gen haritasını çıkardı.

Araştırmacılar, Nature dergisinde bugün yayımlanan "platypus"un gen  analizinin, aralarında insanların da bulunduğu memelilerin milyonlarca  yıl önce nasıl evrim geçirdiğinin açıklanmasına yardımcı olmasını umuyor.

Platypus, kürkü olduğu ve yavrularını emzirdiği için memeli sınıfına  giriyor. Kuyruğunu kunduz gibi sallayabilen bu hayvan, kuş gagası ve  sürüngen zehrine sahip olma gibi özellikler de taşıyor. Genellikle su  altında yaşayan bu hayvanlar, zehirlerini arka ayaklarında taşıyor.

ABD Ulusal İnsan Genome Araştırma Enstitüsünden Francis S. Collins, ilk  bakışta bu hayvanın, "bir evrim kazası" olarak görülebileceğini, ancak  bu hayvan ne kadar garip görünse de gen haritasının, memelilerin  biyolojik süreçlerinin nasıl evrime uğradığının anlaşılması açısından  çok değerli olduğunu bildirdi.

Bilim adamları bu araştırmanın, bu hayvanın çoklu özelliklerinin, farklı  sınıflarda hayvanlarınkiyle kesişen karışık genleriyle DNA'sına  yansıdığını gösterdiğini de belirtti.

Bilim adamları, tüm memelilerin sürüngenlerden geliştiğine ve platypus  haline gelenlerle insan olanların 165 milyon yıl öncesine kadar aynı  evrim yolunu paylaştığına inanıyor. Diğer hayvanlardan farklı olarak  platypuslar, yılanların ve kertenkelelerin karakteristik özelliklerini  korumuş. Bu özellikler arasında bu hayvanların erkeklerinde, çiftleşme  anında rakibini kaçırtmak için arka ayaklarındaki acı veren zehri  kullanması bulunuyor.

"Glennie" adında dişi platypustan toplanan DNA'nın kullanıldığı bu  araştırmaya, ABD, Avustralya, Japonya ve diğer ülkelerden 100'den fazla  bilim adamı katkıda bulundu.

Bilim adamları, platypusun genlerini insanın ve diğer memelilerinkiyle  karşılaştırarak, memelilerin evrimiyle ilgili bilgilerdeki boşlukları  doldurmayı umuyor.

Avustralya'ya özgü bir hayvan olan platypusların sayıları bilinmiyor.  Postları için yıllarca avlanan bu hayvanlar, 1900'lü yılların başından  bu yana koruma altında bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle