GeriDünya Yeni Zelanda'da 6.3'lük deprem: En az 75 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Zelanda'da 6.3'lük deprem: En az 75 ölü

Yeni Zelanda'da 6.3'lük deprem: En az 75 ölü
refid:17087087 ilişkili resim dosyası

Yeni Zelanda'nın ikinci büyük kenti Christchurch'ü vuran 6.3 büyüklüğündeki depremde en az 75 kişi hayatını kaybetti.

EVLER YIKILDI, YOLLAR YARILDI / Foto Galeri 

 

İŞTE DEPREM SONRASI GÖRÜNTÜLER / WEB TV   

 

FİLİPİNLER DE 5.3'LE SALLANDI

 

 

Yeni Zelanda Başbakanı John Kay, nüfusu yaklaşık 400 bin olan kentte meydana gelen depremde 75 kişinin öldüğünü açıkladı. Kay, ölü sayısının artabileceğini belirtti. 

 

Christchurch Belediye Başkanı Bob Parker, depremin yıktığı binaların enkazında 150-200 kişinin olabileceğini söyledi.

 

Binlerce insanın panik içinde sokaklara hücum etmesine neden olan depremin kent merkez üssünün Christchurch’ten beş kilometre uzaklıkta, derinliğinin ise dört kilometre olduğu belirtildi.

 

Depremde içinde 200 kişinin bulunduğu bir ofis binası ile Christchurch Katedrali’nin çan kulesinin de yıkıldığı bildirildi.

 

Yerel TV3 kanalı, bir misafirhaneden cesetlerin çıkarıldığını haberini geçerken, karavanıyla seyahat eden bir turistin aracının içinde sıkışarak öldüğünü belirtti.

 

Christchurch Havaalanı’nın kontrol kulesinin hasar görmesi sonucu, tüm ülkedeki uçuşlar da kısa bir süreliğine askıya alınmak zorunda kalındı. Şehirdeki elektrik ve telefon hatları kesilirken, patlayan su boruları sokakları sel basmasına neden oldu. Depremin etkisiyle birçok yerel gazeteye ev sahiplği yapan "The Press" binasının da ağır hasar gördüğü belirtildi.

 

CAMLARI KIRIP YARDIM İSTEDİLER

 

Yüksek katlı binalarda mahsur kalan Yeni Zelandalılar, kurtarılmak için pencere camlarını kırıp, kurtarma ekiplerinden yardım istediler.

 

Yeni Zelanda Başbakanı Key, depremin mesai saati içinde ve çocukların okulda olduğu saatlerde meydana gelmesinin çok büyük olumsuzluk olduğunu belirtti.

 

Kentte olağanüstü hal ilan eden Christchurch Valisi Bob Parker, “Yıkılan binaların altında kalan otobüslerde insanlar kurtarılmayı bekliyor. Otoparklar çok büyük hasar gördü, şehir içindeki binalarda mahsur kalmış insanlar var” dedi.

 

Yerel saatle 12.51'de meydana gelen depremin ardından en az 20 artçı sarsıntının daha yaşandığı bildirildi.

 

Depremin Yeni Zelanda'nın en büyük buz dağından 30 milyon tonluk bir parçanın kopmasına yol açtığı belirtildi.

 

Christchurch, 4 Eylül 2010'da da 7 büyüklüğünde bir  depremle sarsılmış, ölen olmamış, ancak deprem ağır maddi hasara yol açmıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle