Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yeni Zelanda tek yürek

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  23.02.2011 - 11:07 | Son Güncelleme:

  Yeni Zelanda’nın Christchurch kentini sarsan ve en az 75 kişinin ölmesine neden olan depremin ardından, kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor.

  TREN RAYLARI BİLE BÜKÜLDÜ / FOTO GALERİ

  Başbakan John Key, şu ana kadar en az 75 kişi hayatını kaybettiğini, ölenlerden 55 kişinin kimliğinin belirlendiğini söyledi. Yaklaşık 300 kişinin ise kayıp olduğu belirtiliyor.

  Japonya’daki Toyama dil okulu, harabelerin altında sıkışan bir öğretmenin attığı mesajdan, Yeni Zelanda’yı ziyaret etmek için gelen öğrencilerinin yıkıntıların altında mahsur kaldığını öğrendiklerini belirtti. Harabelerin altında 21 Japon öğrenci olduğu düşünülürken, AFP haber ajansı, depremin merkez üssünde kimsenin hayatta kalmadığını, bunların arasında yabancı öğrencilerin olduğunu da belirtildi.

  Polis, kurtarma çalışmalarının tüm gece sürdüğünü ve yıkılan binalardan çok sayıda insanın canlı olarak çıkarıldığını açıkladı. Çarşamba günü yapılan açıklamada, “Çok sayıda kişinin” yıkılan binalardan kurtarıldığı ve “Aynı zamanda ölü sayısının da çok olduğu” belirtildi.

  Yetkililer, bir iş yerinden 22 kişinin kurtarıldığını ancak içerde 22 kişinin daha olduğunu düşündüklerini belirtti. Aynı zamanda, bir başka iş yerinden sekiz kişi sağ olarak çıkarıldı.

  ABD Başkanı Barack Obama, Yeni Zelanda’da hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyerek yardım teklifinde bulundu.

  Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı, Salı günü yerel saatler 01.00 sularında ön sarsıntının yaşandığını, ardından 4 ve 6 büyüklüğünde 33 tane artçı şok geldiğini belirtti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı